Wyprawy

Drogosiowa – 447 m n.p.m. – KGŚ 07

Drogosiowa jest najwyższym szczytem Pasma Bielińskiego należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 447 m n.p.m. (według niektórych map 446).

Na szczyt można według map dostać się niebieskim szlakiem biegnącym z Przełęczy Świętego Mikołaja w paśmie Łysogór do Wału Małacentowskiego . Można także wyruszyć szlakiem żółtym np. z miejscowości Bieliny lub także z wspomnianego Wału Małacentowskiego. Oba szlaki mijają szczyt więc aby go zdobyć trzeba będzie w odpowiednim momencie zejść ze szlaku w las i szukać najwyższego punktu samodzielnie gdyż nie jest on oznaczony w jakikolwiek sposób. To co napisałem o szlakach powyżej niestety nie pokrywa się z rzeczywistością gdyż zdobywając Drogosiową oznaczeń szlaków niestety nie znajdziemy. Dlatego też aby zdobyć szczyt najprościej udać się do miejscowości Drogosiowe i zostawić samochód na końcu drogi. Tędy też powinny iść wspomniane przeze mnie szlaki ale ich nie ma. Kierować się należy dalej polną drogą w stronę lasu. Po Chwili droga się skończy, a przed nami będzie pole. Omijamy je z lewej strony i wchodzimy w las. Od tej chwili kierujemy się według mapy poszukując najwyższego punktu. Całość poszukiwań to około 15 minut spacerku lasem. Ostatni kawałek wymaga zejścia z leśnej drogi (o ile nią szliśmy) w lewo i podejście na szczyt.

Cała galeria znajduje się tutaj. Ponieważ znalezienie szczytu może być problematyczne, a nie jest on oznaczony postanowiłem zapisać jego współrzędne, które także znajdują się w galerii.
Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_niebieski – Szlak niebieski, szlak_zolty – Szlak żółty – oba szlaki mijają szczyt
stan Stan szlaku Bardzo zły (brak oznaczeń szlaku)
czas Czas wejścia Z miejscowości Drogosiowe ok 0:15 h
odleglosc Odległość do pokonania Z miejscowości Drogosiowe – ok 1 km
przewyzszenie Przewyższenie Z miejscowości Drogosiowe – ok 40 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak ale można zostawić samochód na końcu drogi
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie

One Comment

  • Mirodow

    Nie wiem czy ktoś tu jeszcze wchodzi, jednocześnie znalazłem punkt pomiarowy (chyba nazywa się poligon) w okolicach współrzędnych podawanych przez wiki jako szczyt drogosiowej. Masz może pomysł gdzie można sprawdzić czy jest on na szczycie, czy zupełnie poza nim? Mogę przesłać zdjęcie .

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *