Techniczne

KERNEL DATA INPAGE ERROR

Ostatnio zostałem poproszony o pomoc przy zidentyfikowania problemu z nowym laptopem Sony Vaio z systemem operacyjnym Windows 8, który co jakiś czas zaczynał znacznie wolniej chodzić, a czasem wręcz zawieszać się z informacją kernel_data_inpage_error.

Dla wszystkich u których ten błąd się pojawi postanowiłem napisać małą instrukcję jego zdiagnozowania.

1. W przypadku wszystkich błędów z systemem operacyjnym lub podejrzeń problemów w pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do dziennika zdarzeń. Jest to miejsce gdzie zapisywane są informacje o pracy naszego komputera w tym także pojawiające się błędy. Najprościej dojść do niego klikając prawym klawiszem na ikonkę „Komputer”, a następnie z rozwijanej listy wybieramy „zarządzaj”. W oknie które się otworzy klikamy na „Podgląd zdarzeń”, a następnie możemy przeglądać zapisane informacje.

Szczególnie interesuje nas gałąź Dzienniki Systemu Windows -> System. Bardzo prawdopodobne, że znajdziemy tam informację, że w urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok.

1
w urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok

Fakt ten wskazuje na możliwe uszkodzenie dysku twardego więc przed przystąpieniem do dalszej diagnostyki należy bezwzględnie wykonać kopię zapasową ważnych danych bądź całego dysku!

2. Do wykonania kopi zapasowej polecam aplikację Norton Ghost. Oprócz wykonania kopi z możliwością pominięcia uszkodzonych sektorów dysku możemy dostać od niego dodatkowe wskazówki czy dysk faktycznie jest uszkodzony.

6
Informacja programu Norton Ghost o potrzebie wymiany dysku na nowy.

Jeśli uzyskamy taką informację możemy od razu przystąpić do wymiany dysku na nowy. Jeśli jednak komputer jest na gwarancji możemy chcieć dokonać dalszej diagnostyki aby przy reklamacji sprzętu mieć zrzuty ekranu dodatkowo potwierdzające naszą diagnozę.

3. Dyski same w sobie wyposażone są w technologię, która monitoruje ich pracę i informuje o pojawiających się błędach (S.M.A.R.T.). Może ona dostarczyć wiele przydatnych informacji o dysku i jego zużyciu. W tym celu polecam aplikację Crystal Disk Info, która prezentuje te informacje w bardzo przejrzysty sposób. Po jej uruchomieniu dostaniemy oprócz sczytanych informacji także ogólny status dysku. Jeśli pojawiają się na nim problemy możemy szybko zidentyfikować czego dotyczą.

3
Crystal Disk Info i błędy dysku

4. Kolejną bardzo przydatną aplikacją którą możemy użyć przy diagnostyce problemów dyskowych jest HD Tune. Tutaj najciekawszą opcją jest skanowanie dysku w poszukiwaniu uszkodzonych bloków i wizualne ich przedstawianie. Jeśli pojawi się jakikolwiek czerwony sektor oznacza to nieodwracalne uszkodzenie dysku.

4
HD Tune i błędy dyskowe

5. Jeśli wszystkie wskazane powyżej aplikację wskażą błędy dalsza analiza nie ma specjalnie sensu gdyż winowajca jest jednoznaczny – dysk. Jeśli jednak dalej nie wiemy co może być problemem możemy użyć wbudowanego w system narzędzia System File Checker. Aby go uruchomić należy włączyć wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, a następnie wpisać polecenie: sfc /scannow. Narzędzie to sprawdza stan chronionych plików systemowych i w przypadku ich uszkodzenia próbuje je zastąpić prawidłowymi. Jeśli natomiast napotka problemy informuje o nich użytkownika oraz co ważne tworzy plik logów ze szczegółowymi informacjami ze skanowania w lokalizacji: C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log.

4
Wynik skanowania sfc /scannow

6. Drugim wbudowanym w system Windows narzędziem służącym do weryfikacji logicznej spójności systemu plików na dysku twardym jest program chkdsk. Tak jak i wcześniejszy uruchamia się go z lini komend ale jeśli chcemy przeskanować dysk C musimy zaplanować sprawdzanie na najbliższe uruchomienie komputera. Samo polecenie wygląda następująco: chkdsk /f /r /x gdzie przełącznik „f” oznacza naprawę błędów na dysku, „r” lokalizację uszkodzonych sektorów i próbę odzyskania informacji oraz „x” wymuszenie uprzedniej de instalacji woluminu jeśli jest to konieczne.

7. Jeśli żadne z powyższych narzędzi nie znajdzie problemów pozostaje przeskanowanie dysku dobrym programem antywirusowym w celu weryfikacji czy nasze problemy nie są spowodowane niechcianym oprogramowaniem. Czasem także program antywirusowy może informować o problemach z otwarciem plików które mogą ale nie muszą świadczyć o uszkodzeniu dysku lub systemu plików.

5
Eset Endpoint Antywirus

 

11 komentarzy

 • Ania

  Witam, mam w moim Sony vaio dokładnie ten sam problem, który Pan powyżej opisał. Zanim jeszcze znalazłam Pana post zastosowalam sie do 6 punktu opisanego przez Pana i próbuje naprawić dysk c. Niestety proces naprawy zatrzymał sie na 27% i tak jest juz od conajmniej 14 h. Dziś próbowałam na nowo włączyć komputer z nadzieja, ze po kolejnym uruchomieniu może coś sie ruszy ale i tym razem doszło do 27% i sie zatrzymało. Czy jest możliwe ze może to tyle trwać? Czy jest coś co mogłabym teraz zrobic? Z góry dziękuje za pomoc.

 • Świętokrzyski Włóczykij

  Witam 🙂
  Wszystko wskazuje na uszkodzenie dysku uniemożliwiające naprawę/nadpisanie plików systemu.
  Jeśli jest to laptop po gwarancji to najlepszym wyjściem jest oddanie go do kogoś kto będzie potrafił skopiować dane z dysku (o ile nie zostały nadpisane lub dysk nie padł całkowicie). Niestety w przypadku uszkodzenia dysku często jego dalsze wykorzystywanie powoduje tylko kolejne uszkodzenia, aż do całkowitego zniszczenia danych i dysku.
  Jeśli jest na gwarancji to myślę, że powinni bez problemu wymienić uszkodzony element. Niestety jeśli dane wcześniej nie zostały skopiowane to trzeba liczyć się z ich stratą.

 • counting

  Dzień dobry, w moim laptopie (Gateway, model kobiecie nieznany, kupiony 2013) od pewnego czasu kilka razy dziennie pojawia się ten problem, dysk twardy wyczyściłam, postawiłam system od nowa kilka razy (windows 8), kilka razy system „odświeżałam” (widows8 miał taką opcję), przed chwilą sprawdziłam komendą sfc/scannow i nic nie wykryło, avira nic nie widzi, advanced systemcare 9.3 skanował wszystko możliwe i też w sumie nic nie znalazł, tylko”disk optimalization issues” kilka wyników i ZAWSZE podczas naprawiania po skanowaniu, pojawia sie kernel data inpage error i komputer pada. czy to juz oznacza wizytę u informatyka? przepraszam za pytanie o internetową diagnozę, wynika z braku wiedzy 🙂 pozdrawiam

 • Świętokrzyski Włóczykij

  @counting – w takiej sytuacji można sprawdzić jeszcze czy nie jest to wina pamięci – zacząć od memtesta, a jeśli nic nie wykaże wyjąć jedną z kości (o ile są dwie). Jeśi tutaj także będzie bez zmian polecałbym oddać go do serwisu do przeprowadzenia kolejnych testów. Pozdrawiam.

 • Paulina

  a co Pan radzi jeżeli po postępowaniu zgodnie z pkt 5 pojawił mi się identyczny komentarz jak ten udostępniony przez Pana na screenshocie?

 • Świętokrzyski Włóczykij

  @Paulina – jeśli komunikat pojawia się, a ani HD Tune ani Crystal Disk Info nie wykrył problemów z dyskiem należy sprawdzić wygenerowany przez SFC log – tam znajdują się szczegółowe informacje o ilości błędów i ich charakterze. Na ich podstawie można wnioskować jakie podjąć dalsze kroki.

 • Świętokrzyski Włóczykij

  @… – jeśli błąd dysku nie występuje w logach, a dalej pojawia się powyższy komunikat sprawdziłbym jakie inne błędy pojawiają się w logach oraz skorzystał z narzędzia SFC oraz przetestował pamięć.

 • Sylwia

  Witam, czy stan uszkodzenia dysku na poziomie 0,3% ma mnie nastawić na wymianę twardziela, czy da radę jeszcze naprawić jakimś programem uszkodzone sektory?

 • Świętokrzyski Włóczykij

  @Sylwia – z doświadczenia wiem, że jeśli na dysku pojawiły się bad sectory to jedynie kwestią czasu jest kiedy pojawią się kolejne, aż dysk w końcu całkiem padnie. Teoretycznie istnieje możliwość remapowania dysku czy takiego utworzenia partycji aby ominąć uszkodzone sektory ale jest to rozwiązanie tymczasowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *