Wydarzenia

V Małopolski piknik lotniczy

W związku z tym iż w tym tygodniu odbędzie się VI Małopolski Piknik Lotniczy postanowiłem napisać parę słów o tym jak to było w roku poprzednim. Pokazy odbywają się na weekendzie na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny. Lotnisko to może pochwalić się tym iż jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce założonym jeszcze przez Austriaków w XIX wieku.

Pokazy rozpoczynają się klasycznie od skoków spadochronowych oraz przelotów pojedynczych maszyn. Chwilę później można podziwiać zespół akrobacyjny lotnictwa polskiego „Biało-Czerwone Iskry”. Zespół powstał w 1969 roku w 60 Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu pod nazwą „Rombik”. W 1991 roku nastąpiła zmiana nazwy zespołu na „Zespół Akrobacyjny Iskry”, a samoloty przemalowano na barwy narodowe. Rok później zespół przeniesiono do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie oraz zmieniono po raz kolejny jego nazwę na „Biało-Czerwone Iskry”. Oficjalną stronę zespołu można znaleźć tutaj.

1

2

3

Z ciekawszych solowych występów należy wspomnieć o Alim Ozturku który wykonywał zapierające dech w piersiach powietrzne ewolucje. Jego stronę można znaleźć tutaj.

4

Ciekawostką pokazów były także ewolucje szybowcowe.

5

Grupą którą na pewno warto zobaczyć jest grupa akrobacyjna Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Żelazny. Grupa ta powstała w 2000 roku i szybko uzyskała międzynarodową sławę i uznanie. Stronę tej grupy można znaleźć tutaj.

6jpg

7

8

Oprócz samolotów i grup typowo akrobacyjnych można zobaczyć także statki powietrzne takie jak Dornier DO-28 czy M-28 Skytruck.

9

10

A na ziemi czekała ekspozycja z której bardzo chętnie korzystali najmłodsi miłośnicy lotnictwa.

12

Cała galeria z tego wydarzenia znajduje się tutaj.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *