Wyprawy

Zamek Grodziec

Zamek ten usytuowany jest na wysokim bazaltowym wzgórzu które to jest dawno wygasłym wulkanem. Zanim jednak powstał tu zamek murowany istniał tutaj drewniany gród plemienia Bobrzan, a w późniejszym czasie także śląska warownia graniczna. Pierwsza pisemna wzmianka o Grodźcu pochodzi z bulli protekcyjnej papieża Hadriana IV z roku 1155.

Mimo braku świadectw pisanych murowany zamek datuje się na XIV wiek kiedy to Bolesław III książę legnicki sprzedał Górę Grodziec wraz z przyległymi terenami rycerzowi Swolo/Svolo z rodu Bożywojów. W pierwszej połowie XV wieku zamek został najechany i spalony przez husytów. W 1470 ruiny kupił Fryderyk I książę legnicki i rozpoczął odbudowę/rozbudowę zamku. Powstałą rezydencję książęcą przejął jego syn Fryderyk II, który kontynuował dalszą rozbudowę, a po nim także jego syn – Fryderyk III. Później zamek zmieniał jeszcze wielokrotnie właścicieli aż do roku 1633 kiedy został zdobyty przez siły cesarskie pod dowództwem marszałka Wallensteina, a następnie podpalony. W 1642 zamek zdobyty został dzięki pomocy lokalnej ludności przez Szwedów ale wkrótce odbity przez Austriaków. Aby twierdza przestała być dla nich problemem postanowili oni ją wysadzić, a okolicznej ludności nakazali rozbiórkę murów, co ostatecznie nie zostało wykonane. W następnych latach zamek powoli niszczał, a uderzenie pioruna w 1766 wywołało pożar od którego zawalił się dach budynku mieszkalnego.

W 1800 roku zamek kupił Jan Henryk VI von Hochberg i rozpoczął prace restauracyjne. Trzynaście lat później na zamku wybuchł pożar za który odpowiedzialne były stacjonujące tu wojska Napoleona świętujące akurat urodziny swojego wodza. Na szczęście właściciel szybko dokonał niezbędnych napraw. W 1899 zamek kupił baron Willibald von Dirksen który rozpoczął wielką rekonstrukcję zamku. Odbudował on zamek od podstaw oraz wyposażył bogato wnętrza. Uroczyste zakończenie prac i otwarcie zamku odbyło się w 1908 roku. Sam cesarz Wilhelm II był wtedy obecny na zamku. W 1928 Grodziec został przejęty przez Herberta von Dirksena, który to związany był z najwyższymi władzami hitlerowskimi. Przyjmował on tutaj między innymi samego Adolfa Hitlera. W 1945 wielki pożar wywołany przez żołnierzy sowieckich spustoszył zamek. W kolejnych latach ruiny były dodatkowo niszczone przez poszukiwaczy skarbów i zabawy sowietów. Pierwszych prac zabezpieczających zamek doczekał się w roku 1959. Aktualnie od 2002 zabytek przeszedł pod opiekę zarządu gminy Zagrodno, której władze próbują go odrestaurować.

Cała galeria z zamku znajduje się tutaj.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *