Zamek Grodziec

Zamek ten usytuowany jest na wysokim bazaltowym wzgórzu które to jest dawno wygasłym wulkanem. Zanim jednak powstał tu zamek murowany istniał tutaj drewniany gród plemienia Bobrzan, a w późniejszym czasie także śląska warownia graniczna. Pierwsza pisemna wzmianka o Grodźcu pochodzi z bulli protekcyjnej papieża Hadriana IV z roku 1155.

Mimo braku świadectw pisanych murowany zamek datuje się na XIV wiek kiedy to Bolesław III książę legnicki sprzedał Górę Grodziec wraz z przyległymi terenami rycerzowi Swolo/Svolo z rodu Bożywojów. W pierwszej połowie XV wieku zamek został najechany i spalony przez husytów. W 1470 ruiny kupił Fryderyk I książę legnicki i rozpoczął odbudowę/rozbudowę zamku. Powstałą rezydencję książęcą przejął jego syn Fryderyk II, który kontynuował dalszą rozbudowę, a po nim także jego syn – Fryderyk III. Później zamek zmieniał jeszcze wielokrotnie właścicieli aż do roku 1633 kiedy został zdobyty przez siły cesarskie pod dowództwem marszałka Wallensteina, a następnie podpalony. W 1642 zamek zdobyty został dzięki pomocy lokalnej ludności przez Szwedów ale wkrótce odbity przez Austriaków. Aby twierdza przestała być dla nich problemem postanowili oni ją wysadzić, a okolicznej ludności nakazali rozbiórkę murów, co ostatecznie nie zostało wykonane. W następnych latach zamek powoli niszczał, a uderzenie pioruna w 1766 wywołało pożar od którego zawalił się dach budynku mieszkalnego.

W 1800 roku zamek kupił Jan Henryk VI von Hochberg i rozpoczął prace restauracyjne. Trzynaście lat później na zamku wybuchł pożar za który odpowiedzialne były stacjonujące tu wojska Napoleona świętujące akurat urodziny swojego wodza. Na szczęście właściciel szybko dokonał niezbędnych napraw. W 1899 zamek kupił baron Willibald von Dirksen który rozpoczął wielką rekonstrukcję zamku. Odbudował on zamek od podstaw oraz wyposażył bogato wnętrza. Uroczyste zakończenie prac i otwarcie zamku odbyło się w 1908 roku. Sam cesarz Wilhelm II był wtedy obecny na zamku. W 1928 Grodziec został przejęty przez Herberta von Dirksena, który to związany był z najwyższymi władzami hitlerowskimi. Przyjmował on tutaj między innymi samego Adolfa Hitlera. W 1945 wielki pożar wywołany przez żołnierzy sowieckich spustoszył zamek. W kolejnych latach ruiny były dodatkowo niszczone przez poszukiwaczy skarbów i zabawy sowietów. Pierwszych prac zabezpieczających zamek doczekał się w roku 1959. Aktualnie od 2002 zabytek przeszedł pod opiekę zarządu gminy Zagrodno, której władze próbują go odrestaurować.

Cała galeria z zamku znajduje się tutaj.

4 Komentarzy do “Zamek Grodziec

  1. Może warto byłoby jeszcze trochę napisać o obecnym Kasztelanie i o tym, co ciekawego działo się na zamku w ostatnich latach. Mam na myśli oczywiście głównie imprezy telewizyjne typu reality show ale nie tylko…

  2. Słyszałem, że zamek jest udostępniany do realizacji reality show ale nie oglądam telewizji więc nie wiem jakiego. Natomiast jak to na wielu zamkach których opieką ktoś zajmie się na poważnie tak i tutaj odbywa się wiele imprez okolicznościowych.

  3. I to nawet nie jednego reality show 🙂 Chyba najciekawszym był ten dla rosyjskiej telewizji, w którym prowadzącym był Olbrychski!
    Pozwolę sobie zaznaczyć, iż wiem to bez oglądania telewizji 😛

  4. Pingback: Znajomi piszą: październik 2011 | Jakub Milczarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *