Kultura

The Innocent Mage oraz The Awakened Mage – Karen Miller

Dawno temu istniała rasa potężnych magów zdolnych dowolnie naginać rzeczywistość do swej woli. Stworzyli oni wspaniałą i kwitnącą cywilizację, a zwali się Doranen. Dwoje z nich – Morgan i Barl – było szczególnie utalentowanych w panowaniu nad mocą. Odkryli oni czar dający nieśmiertelność i jako kochankowie przysięgli sobie, że spędzą razem wieczność.

Dla Morgana jednak wieczność była tylko jedną z rzeczy które pragnął. Najważniejsza dla niego była władza. Jej żądza doprowadziła go do rozpętania wielkiej wojny magów wskutek której kraina Doranen pogrążona została we krwi i chaosie. Barl widząc prawdziwą naturę Morgana uciekła próbując ratować jak najwięcej osób. Morgan przemieniony teraz w Morga – wieczną istotę uznał to za zdradę i rozpoczął poszukiwania uciekinierów w celu ich unicestwienia razem ze swoją byłą kochanką. Na szczęście niedobitkom Doranen udało się ujść przed gniewem złego maga i dotrzeć do potężnego łańcucha górskiego. Po jego przekroczeniu ukazała im się kraina Lur w której żyła pokojowo nastawiona rasa Olken. Olken tak jak i Doranen posiadali zdolności magiczne. Jednak ich magia była całkowicie inna – subtelna, połączona z naturą i całą krainą w której żyli. Rasa ta żyła w wielu niezależnych wioskach i nie posiadała centralnej władzy. Przyjęli oni uciekinierów i dali im możliwość pokojowego współżycia.

Barl jednak wiedziała, że gdzieś za północnym łańcuchem górskim czai się Morg i jest tylko kwestią czasu kiedy przybędzie po nich do tej krainy paląc ją do gołej ziemi. Opracowała plan uratowania swojej i nowo spotkanej rasy. Do tego celu musiała przekonać starszyznę Olken do wyzbycia się ich magii. Udało się, a tak przynajmniej się jej zdawało. Łącząc potężną magię Doranen i subtelną magię Olken stworzyła potężną barierę oddzielającą całą krainę Lur od reszty świata. Równocześnie stworzyła Magię Pogody tworząc w całej krainie mały raj w którym wszyscy mieli być szczęśliwi. Niestety tak wielkie poświęcenie kosztowało ją życie, a Doranen mieli od tej pory spłacać swój dług wdzięczności względem Olken krwią.

Już od ponad 600 lat kraina Lur przeżywa okres rozkwitu, a jej mieszkańcy nie mogą narzekać na problemy z pogodą i zbiorami. Asher – siódmy syn rybaka postanawia uciec z domu aby zarobić na swoją własną łódź. Nie wie jednak, że jego przybycie do stolicy – Dorany obserwowane jest przez członków Kręgu – starożytnej organizacji Olken, która jest spadkobiercą dawnej magii i przepowiedni mówiącej, że narodzi się Niewinny Mag, który uratuje królestwo przed unicestwieniem. Asher ma być tym magiem.

Wspaniała historia zawarta w dwóch tomach serii Kingmaker, Kingbraker opowiada historię Królestwa Lur w jego ostatnich dniach. Liczne zwroty akcji i sugestywnie przedstawiony świat czyni z tej serii bardzo przyjemną i wciągającą lekturę. Polecam.

W skład tej opowieści wchodzą dwie książki:
The Innocent Mage
The Awakened Mage (aka Innocent Lost)

Całość na tą chwilę wydana jest w języku angielskim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *