Wyprawy

Radostowa – 451 m n.p.m. – KGŚ 06

Radostowa jest najwyższym szczytem Grzbietu Krajeńskiego należącego do Gór Świętokrzyskich. Jej wysokość to 451 m n.p.m.

Szczyt leży bezpośrednio na Głównym Szlaku Świętokrzyskim oznaczonym kolorem czerwonym i tym szlakiem jest najłatwiej ją zdobyć. Możemy wybrać drogę od Ameliówki gdzie po pokonaniu rzeki Lubrzanki czeka nas jakieś 30 minut wędrówki. Szlak wiedzie stąd drogą polną ale z powodu deszczów poobrywaną i miejscami zamienioną w kanion, którym czasem z powodu błota nie opłaca się brnąć. Na szczęście wzdłuż starej drogi powstały już nowe ścieżki którymi możemy wędrować bez obawy o stratę buta w błotnej pułapce. Na szczycie czeka nas bardzo przyjemny widok na pasmo Łysogór z Łysicą na czele. Na bliższym planie zobaczymy górę o wdzięcznej nazwie: Wymyślona. Wiedzie przez nią alternatywna trasa z Krajna Pierwszego ale zabierająca znacznie więcej czasu.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Łatwy (wskazane dobre buty – możliwość wystąpienia głębokiego błota, momentami całkiem strome podejścia)
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony
stan Stan szlaku Dobry (znaki widoczne, łatwe do znalezienia, mogą pojawić się oberwania drogi na podejściu z Ameliówki – szczególnie po deszczu, droga potrafi zamienić się w potok lub bardzo głębokie błoto, momentami całkiem strome podejścia)
czas Czas wejścia Z Ameliówki – ok 0:30 h
odleglosc Odległość do pokonania Z Ameliówki – ok 1 km
przewyzszenie Przewyższenie Z Ameliówki – ok 180 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak ale można postawić auto koło przystanku w bezpośredniej okolicy wejścia
nocleg Nocleg Hotele w bezpośredniej okolicy, można próbować nocować w namiocie lub agroturystyce

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *