Wyprawy

Zamek Czocha

Ten bardzo dobrze zachowany i charakterystyczny zamek leżący w miejscowości Sucha w gminie Leśna przyciąga turystów niebanalnym wyglądem i bogatymi wnętrzami. Historia jego powstania niknie jednak w mroku dziejów.

Gród obronny istniał tutaj podobnież już we wczesnym średniowieczu, była to to jednak drewniana konstrukcja z kamienno-ziemnymi umocnieniami. Pierwszy murowany zamek postawił, według różnych opracowań, jeden z książąt świdnicko-jaworskich lub król Czeski Przemysław II albo też Wacław I lub II. Natomiast lata jego powstania ocenia się na 1241 – 1247. W kolejnych latach na zamku zmieniają się jedynie właściciele, aż do roku 1346 kiedy staje się on lennem króla Czech.

Odtąd na zamku zamieszkują przedstawiciele zamożnego rycerstwa niemieckiego lub czeskiego, a w 1417 jego właścicielem staje się Heinrich von Renkern, który wykorzystywał go jako punkt wypadowy do napadów na swoich sąsiadów i pojawiających się w okolicy kupców. Sprzedał on jednak zamek w 1420 roku Hartnungowi von Klux, który z powodu braku czasu mianował zarządcą swojego bratanka Dietricha. Ten jednak podczas nieobecności prawowitego właściciela nie oparł się atakom okolicznego rozbójnika Hansa von Tschirn-a, z rąk którego zamek musiał odbijać dopiero sam Hartnung przy pomocy sił zaciężnych.

Po 1451 roku zamek przeszedł na własność rodziny von Nostiz i pod jej władaniem pozostawał przez prawie 250 lat. W tym okresie rozpoczęta została przebudowa zamku na styl renesansowy, której inicjatorem był Johann von Nostiz. Włodarze z tej rodziny przyczynili się oprócz rozbudowy zamku także do rozwoju okolicznych ziem,  przez co byli szanowani przez swych poddanych jako dobrzy zarządcy. Poszukiwali złota, a w dolinie rzeki Kwisy założyli wsie górnicze i targowe (Christoph von Nostiz). W czasie trwania wojny trzydziestoletniej warownia została dodatkowo wzmocniona w celu zapewnienia schronienia nie tylko sobie ale i okolicznej ludności. W 1700 roku zamek kupił radca króla Augusta Mocnego – Johann Hartwig von Uechtritz.

 

W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 roku na zamku wybucha pożar,  który trawi oprócz wielu elementów zamku także część zabytkowego wyposażenia i bibliotekę. Na szczęście właściciele przystępują do odbudowy i już po sześciu latach po niewielkich zmianach konstrukcyjnych i wystrojowych zamek ponownie może być zamieszkany. Kolejne zmiany czekały zamek wskutek arystokratycznych ambicji jego nowego właściciela Ernesta von Gutschow, który kupił go w 1909 roku i przebudował na romantyczne zamczysko. Mimo włożonych dużych pieniędzy w przebudowę zamku przebywał on tu rzadko, aż do wybuchu II wojny światowej kiedy stał się bezpiecznym azylem w porównaniu do bombardowanych miast. Warto jeszcze wspomnieć iż podczas wojny znajdowała się tutaj szkoła szyfrantów Abwehry, a zamek odwiedzany był przez znanego niemieckiego naukowca, którym był Werhner von Braun. Po potwierdzeniu informacji o zbliżających się wojskach sowieckich Ernest ewakuował się do Drezna, a później dalej, nigdy już nie wracając do swojego zamku. Podczas wyjazdu zabrał co najcenniejsze rzeczy tak aby nie wpadły w ręce zbliżającej się armii. Jednak z powodu pośpiechu i ilości rzeczy na zamku wiele z nich porzucono co później stało się łakomym kąskiem dla okolicznych rabusiów i władz. Ci którzy byli na miejscu pierwsi, wywozili całe ciężarówki zamkowych depozytów, a następnie ulatniali się np do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Na szczęście nie wszyscy zdążyli i część wyposażenia zamku udało się odzyskać, a złodziei ukarać.  Od tego czasu warownia przechodziła pomiędzy różnymi właścicielami aż do 1952 kiedy został przejęty przez wojsko, a na jego terenie zorganizowano ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Ludowego Wojska Polskiego i ich rodzin. Dla turystów otwarty od 1989 roku, a obecnie jest własnością jednej z sieci hotelowych.


Warto jeszcze wspomnieć iż na zamku gościły takie osoby jak Bolesław Bierut, Władysław Gomułka czy w końcu Wojciech Jaruzelski oraz Gieogij Żukow.
Z ciekawostek warto dodać, że zamek wykorzystywany był takich filmach i serialach jak Wiedźmin, Spellbinder czy chociażby Tajemnica twierdzy szyfrów (z której rekwizyty można obejrzeć na przedzamczu).

Cała galeria z zamku znajduje się tutaj.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *