Kultura

Carmina Burana – Opera Krakowska na Wawelu

30 czerwca w ramach Letniego Festiwalu, Opera Krakowska na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu przedstawiła działo Carla Orffa – Carmina Burana.

Ponieważ miałem akurat wolny dzień postanowiłem się wybrać. Całe widowisko odbywało się na wolnym powietrzu i było naprawdę dobrze zorganizowane. Ponad dwustu wykonawców – orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka, 80 osobowy chór (również dziecięcy), soliści, balet daje wyobrażenie o wielkości przedstawienia. Oprócz tego niesamowite efekty świetlne prezentowane na ścianach zamkowych. Momentami nie wiedziałem na co patrzeć bo wszędzie było coś ciekawego.

Główne motto muzyczne Carminy chyba każdy zna. Jeśli nie w wersji klasycznej to na pewno w wersji rockowej lub jako ścieżka dźwiękowa filmów, reklam czy innych widowisk. „Carmina Burana” oparta jest na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości.

Premiera dzieła miała miejsce w Operze Frankfurckiej w 1937 roku i od tego czasu weszła do kanonu utworów muzyki poważnej. Niesamowite widowisko, które polecam każdemu.

opera

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *