Techniczne

Kolejne próby wyłudzania pieniędzy za pomocą sms-ów

Przez ostatni miesiąc dostałem znaczącą ilość zapytań odnośnie weryfikacji usług sms lub ich zablokowania i muszę przyznać, że oszuści wysyłający wyłudzające sms-y stają się coraz bardziej natrętni ale i pomysłowi.

Poniżej przedstawiam próbkę zebranych ostatnio „ciekawych” wiadomości:

SMS z numeru: 7218
Treść:  Masz nieodebrane AWIZO w skrzynce MMS Czat! By je zobaczyć odpisz zupełnie bezpłatnie sms CZAT na 60228! Przesyłka wygasa za 4h! reg: 7218.pl potem 2,46zł/dzień.

Tutaj słowo klucz to AWIZO na które niestety dużo osób się łapie i odpisuje, a później dopiero zwraca uwagę na ostatnie zdanie: „potem 2,46zł/dzień”.

Jak wyłączyć sms z numeru 60228?

Jeśli już nieszczęśliwie zarejestrowaliśmy się do którejś usługi spod numeru 60228 to w celu jej dezaktywacji należy wysłać sms o treści STOP nazwa-usługi np. STOP CZAT.
Jeśli otrzymamy już sms z informacją o wyrejestrowaniu, a tym bardziej jeśli takiej informacji nie otrzymamy polecam kontakt ze swoim operatorem w celu wyłączenia wszystkich usług sms premium.

SMS z numeru: 60177
Treść: Po zamówieniu subskrypcji treści cyfrowych MobiwinSpzoo płace, godzę się na start świadczenia, tracę prawo odstąpienia. Wypis stop TAK na 60177. 1,23zł/dz. Do39zł/mc

Nie należy odpowiadać na takiego sms-a! Pierwsze zdanie jest manipulacją mającą wprowadzić nas w błąd, że zapisaliśmy się do jakiejś subskrypcji. Tak naprawdę wykonanie tego co chcą od nas naciągacze czyli wysłanie sms-a dopiero zapisuje nas na tą listę płatnych smów.

Kolejny sms z numeru: 60177
Treść: KOMUNIKAT SYSTEMOWY z Regulaminu (tutaj link). TELEFON z kartą SIM nr (tutaj nasz numer) może UTRACIĆ DANE OSOBISTE WŁĄCZ DARMOWĄ ochronę, TERAZ pisz TAK na nr 60177.

Kolejna próba zmanipulowania nas do zapisania się na płatne usługi. Nie odpowiadamy na takie sms-y.

Jak wyłączyć sms z numeru 60177

Jeśli już nieszczęśliwie zarejestrowaliśmy się do którejś usługi spod numeru 60177 to w celu jej dezaktywacji należy wysłać sms o treści STOP nazwa-usługi np. STOP CZAT.
Jeśli otrzymamy już sms z informacją o wyrejestrowaniu, a tym bardziej jeśli takiej informacji nie otrzymamy polecam kontakt ze swoim operatorem w celu wyłączenia wszystkich usług sms premium.

Krótkie podsumowanie

Wszystkie osoby, które przyszły do mnie w ostatnim miesiącu z tym problemem łączył jeden szczegół. Wszyscy brali udział w jakiejś formie sms-owej loterii. Niestety żadna z tych osób nie sprawdziła regulaminu loterii w której wzięła udział. Mam uzasadnione obawy, że w regulaminach tych była zgoda na wysyłanie po skończonej loterii smsów z „propozycjami handlowymi” lub zgoda na udostępnianie zebranych danych osobowych podmiotom trzecim. Tym samym nasz numer zaczyna krążyć w bazach danych o których nic nie wiemy.

Dlatego też aby uniknąć w przyszłości takich problemów polecam:

  1. Nie brać udziału w żadnych sms-owych loteriach/głosowaniach/promocjach bez wcześniejszego zapoznania się z ich regulaminem.
  2. Zablokować u operatora możliwość otrzymywania smsów premium.
  3. Wysłać do usługodawców (tych którzy już wysyłali nam niechciane sms-y) żądanie zaprzestania przetwarzania danych osobowych i ich usunięcia.

 

2 komentarze

  • atu21

    Dostałem dziś SMSa od Mobiwin Spzoo o treści że godze się na start świadczenia
    subskrypcji cefrowych 77zł/m jezeli mi nie pasuje to mogę się wypisać dzwoniąc na 60220.Próbowałem wysłać tego SMSa ale nie wychodzi jestem wkurzony i niewiem co zrobić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *