Wyprawy

Zelejowa – 372 m n.p.m. – KGŚ 18

Zelejowa jest najwyższym szczytem pasma Zelejowskiego należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 372 m n.p.m.

Na szczyt można dostać się czerwonym szlakiem biegnącym z Kielc do Chęcin. Najprościej zdobyć go z Chęcin startując z ulicy Zamkowej. Znajdziemy tam drewniany drogowskaz z oznaczeniem szlaku i strzałką (ułamaną) kierującą do Jaskini Raj. Droga jest szutrowa, a auto można zostawić parę metrów przed znakiem na poboczu.

Widok na Chęciny z podejścia na Górę Zelejową
Widok na Chęciny z podejścia na Górę Zelejową
Znak z oznaczeniem szlaku
Znak z oznaczeniem szlaku

Od znaku należy udać się wydeptaną ścieżką przez łąki w kierunku lasu. Szlak niestety nie jest tu zupełnie oznaczony więc należy szukać ledwo widocznej przecinki w lesie. Lekko na prawo w pod lasem widać czerwoną tablicę oznaczającą rezerwat. Mimo, że wydawać by się mogło, że szlak powinien koło niej iść, idzie on znaczenie na lewo. Jakieś 100 metrów. W okresie jesiennym ze względu na roślinność należy spodziewać się sporych chaszczy po drodze.

Ścieżka na Zelejową
Ścieżka na Zelejową
Widoki z Zelejowej
Widoki z Zelejowej

Od wejścia w las ścieżka prowadzi już bezpośrednio do Kamieniołomu Szczerbiec. Samo podejście jest dość krótkie – jakieś 15 minut spacerkiem i jest bardzo dobrze oznaczone. Przy kamieniołomie znajduje się miejsce do odpoczynku oraz tablica informacyjna Świętokrzyskiego Szlaku Archeo – Geologicznego. Szlak odbija tutaj w prawo ale aby znaleźć tablicę z oznaczeniem szczytu musimy pójść w lewo ostro do góry. Po paru minutach dojdziemy na polankę z bardzo przyjemnym widokiem na okolicę oraz tablicą z oznaczonymi najważniejszymi punktami które można stąd dostrzec.

Tablica na Zelejowej
Tablica na Zelejowej

Osobiście pierwszy raz szczyt ten zdobywałem z drugiej strony. Zacząłem w wiosce Zelejowa (aktualnie oznaczonej już jako Chęciny, a ulica nazywa się Zelejowa). Tam przy niewielkim placyku z przystankiem autobusowym można zostawić auto i podążać czerwonym szlakiem na szczyt. Droga jest przyjemna bo idzie się wąską ścieżką wśród momentami bardzo bujnej roślinności. Raz po raz wspinamy się na niewielkie wapienne skałki, a i sam widok na kamieniołom z tej perspektywy robi znacznie lepsze wrażenie. Należy jedynie uważać na towarzyszącą nam przez większość trasy przepaść po prawej stronie.

Szlak na Zelejową
Szlak na Zelejową
Szlak na Zelejową
Szlak na Zelejową
Kamieniołom Szczerba na Górze Zelejowej
Kamieniołom Szczerba na Górze Zelejowej

Wydobywana tutaj od XV wieku „różanka zelejowska” skutecznie mogła konkurować z marmurami włoskimi. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wzorowi trafiła nawet na Wawel. Również dzisiaj możemy podziwiać jej piękno w kamieniołomie. Biały i różowy kalcyt, zabarwiony wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi bardzo łatwo znaleźć jeśli tylko przyjrzymy się bliżej ścianom skalnym. Rozglądając się z łatwością znajdziemy również ślady dawnych technik górniczych.  Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia cennych „marmurów” do pozyskiwania bloków używano suchych klinów drewnianych, które po włożeniu w wykuty otwór polewano wodą. Drewno pęczniejąc umożliwiało oderwanie całego fragmentu skały. Do dzisiaj widać tutaj takie otwory oraz ślady po oderwaniu części skały. W niewielkiej wnęce u podnóża jednej ze ścian ukryta jest także skrzynka z Geocachingu. Nie powiem jednak w którym dokładnie miejscu aby nie psuć zabawy kolejnym poszukiwaczom.

Kamieniołom Szczerba na Górze Zelejowej
Kamieniołom Szczerba na Górze Zelejowej
Różanka Zelejowska
Różanka Zelejowska
Ślady dawnych technik górniczych na Górze Zelejowej
Ślady dawnych technik górniczych na Górze Zelejowej

Cała galeria znajduje się tutaj.

 

trudnosc Trudność Łatwy (wchodząc od Zelejowej uwaga na przepaść z prawej strony)
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony
stan Stan szlaku Bardzo dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia, tablice informacyjne )
czas Czas wejścia Z Zelejowej – ok 1:00 h, z ulicy Zamkowej ok 0:15 h
odleglosc Odległość do pokonania Z Zelejowej- ok 1,5 km, z ulicy Zamkowej ok 500 metrów
przewyzszenie Przewyższenie Z Zelejowej ok 80 metrów, z ulicy Zamkowej ok 50 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą lub na ulicę Zamkową drogą szutrową
parking Parking Brak – można zaparkować na poboczu drogi
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *