Luboń Wielki to najbliższy tysięcznik (1022 m n.p.m.), a zarazem najbliższe schronisko górskie od Krakowa. Jak przystało na porządne górskie schronisko trzeba do niego podejść, ale wystarczy dwie godzinki spacerkiem i już możemy podziwiać piękną panoramę, a jest co podziwiać. Z Lubonia możemy zobaczyć: Tatry, Gorce, Babią Górę, Szczebel, Lubogoszcz, Beskid Makowski (oczywiście nie wszsytkie z jednego miejsca).
W bacówce obok schroniska znajduje się pokój krótkofalarski w którym główną siedzibę ma Akademicki Klub Radiowo Turystyczny „Ryjek” SP9KGP.


Pełna galeria z wyprawy znajduje się tutaj.
Inne podobne wpisy:
-
KudłaczeDo schroniska PTTK na Kudłaczach możemy dojść piechotą z Krakowa w około 9 godzin. Możemy też podjechać samochodem praktycznie pod samo schronisko lub zostawić auto na położonym nieco poniżej parkingu i stamtąd w parę minut być na miejscu. Samo schronisko jest położone na wysokości 730…
-
Wyprawa na północ Polski - Westerplatte i GdańskPo zwiedzeniu Malborka wyruszyłem dalej na północ gdyż nocleg zaplanowany miałem już w Gdańsku, a przy okazji chciałem jeszcze tego dnia dotrzeć na Westerplatte i oprócz walorów historycznych spojrzeć jeszcze przed snem na wody Zatoki Gdańskiej. Na Westerplatte dotarłem już późnym popołudniem i rozpocząłem wędrówkę…
-
Beskid MakowskiW planie na długi weekend miałem przejście głównego szlaku świętokrzyskiego ale niestety pogoda pokrzyżowała mi szyki. Na szczęście w pogodzie pojawiła się informacja o ociepleniu na drugą połowę piątku i resztę tygodnia więc aby wykorzystać choć częściowo wolne dni postanowiłem wyruszyć w Beskid makowski. Drogę…
Miałem wyjątkowo nic nie pisać, żeby się nie czepiać i żeby Twoi znajomi nie mówili jaki to jestem upierdliwy, ale sam mnie dziś namawiałeś…
Tak więc od początku:
– Masz rację Luboń jest bardzo ciekawym szczytem i jest najbliższym tysiącznikiem Krakowa, ale jeśli chodzi o schroniska to bliżej jest Schronisko na Polanie Kudłacze w Beskidzie Średnim (sam o tym pisałeś wcześniej).
– Jak już wymieniasz co widać z góry to może warto być konsekwentnym i wymieniać albo pasma albo szczyty – dzięki temu ktoś się czegoś dowie, a tak…
– I ostatnie – co do pokoju krótkofalarskiego i Klubu może warto by było nas „podlansować” również umieszczając link do strony Klubu: http://www.sp9kgp.org.
Dla zainteresowanych wchodzeniem na Luboń, chciałem jeszcze dodać, iż do wyboru jest 5 różnych szlaków prowadzących na szczyt. Pośród nich czerwony jest najciekawszy, ponieważ jest to ostatni etap tzw. Małego Szlaku Beskidzkiego (Bielsko-Biała – Luboń Wielki; 137 km).
I tyle na razie – pozdrawiam 🙂