Wyprawy

Niedziela z GPS-em

W ostatnią niedziele wraz z Małgorzatą M. Zaitz oraz Jakubem Milczarkiem postanowiliśmy spędzić czas trochę nietypowo, a mianowicie poszukując różnych punktów do których znalezienia wymagany jest GPS.

Na „pierwszy ogień” poszedł punkt BA 2617 – należący do sieci POLREF. Jest to bazowa sieć 348 punktów geodezyjnych na terenie całego kraju stanowiąca wraz z siecią EUREF-POL bazę odniesienia dla wszelkich prac geodezyjno-kartograficznych.

Następnie rozpoczęliśmy poszukiwania skrzynek ukrytych w ramach zabawy zwanej geocaching. W skrócie chodzi o to, iż pewna osoba ukrywa „skarb” – najczęściej w postaci plastikowej, dobrze zabezpieczonej skrzynki w której znajduje się dziennik w którym kolejni „odkrywcy” mogą się wpisać oraz parę upominków. Upominki te można zabrać ze sobą wkładając w zamian coś od siebie dla kolejnych osób. Skrzynki mogą być praktycznie w każdym miejscu – nawet pod ziemią czy w grotach skalnych. Później pomysłodawca odczytuje współrzędne GPS tak ukrytego „skarbu” i podaje je w internecie … rozpoczynając zabawę. Nam udało się znaleźć sześć takich skrzynek.

W międzyczasie zaliczyliśmy przecięcie 50N 20E o czym za chwilę napiszę więcej w osobnym artykule.

Galerie można znaleźć tutaj.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *