Kultura

Mensa – poznaj swoją osobowość – Robert Allen

Na okładce książki znajdziemy następujące informacje: To jest książka, dzięki której zdołasz dokonać oceny swojego charakteru, własnych zalet, słabości. Czy znasz siebie? Czy potrafisz ocenić charakter innych ludzi? W ciągu całego życia człowiek dokonuje oceny osobowości własnej i osób, z którymi się styka. Codziennie my oceniamy bliźnich i sami jesteśmy poddani takiej ocenie, najczęściej intuicyjnie.

Dlaczego więc nie pomóc intuicji fachowymi testami, które pozwolą wykształcić w sobie umiejętność oceny własnej osobowości i zachowania osób, z którymi się stykamy? Z tej książki dowiesz się wszystkiego na temat testów psychometrycznych. A są one stosowane coraz powszechniej. Jeśli pragniesz zdobyć pracę albo awansować, z pewnością zostaniesz poddany podobnym testom. Lepiej więc, by nie były one zaskoczeniem … Tyle jeśli chodzi o to czego dowiemy się z opisu na okładce, a jak jest naprawdę?

Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza część poświęcona jest teorii testów psychometrycznych. Dowiedzieć się tu z czym to się wszytko je i co można, a czego nie można za pomocą takich testów zbadać. Czy można się zmienić oraz czy można i czy jest sens taki test oszukiwać. Dowiemy się także co nieco o tworzeniu takich testów oraz o tym jakie niebezpieczeństwa czekają na osoby próbujące „grafologicznie” określać charakter drugiej osoby. W rozdziale tym można spróbować swoich sił w określaniu cech osobowościowych na podstawie wyglądu twarzy, a także dowiedzieć się o wpływie kolorów na naszą psychikę. Druga część książki poświęcona jest jedynie testom. Testy te bardzo przypominają te które można znaleźć w kolorowych magazynach. Czy panujesz nad sytuacją? Czy jesteś optymistą? Czy jesteś wytrwały? Czy jesteś odważny? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie wypełniając kolejne strony testów. Trzeba tu jednak zauważyć iż łatwo wpłynąć na wynik testu gdyż pytania sformułowane są w tak oczywisty sposób iż osiągnięcie przez nas zamierzonego rezultatu nie powinno być problemem. Dlatego do tych testów powinno podchodzić się z przymrużeniem oka i potraktować głównie jako zabawę. Jedynie szczere odpowiedzi dadzą nam tutaj rozsądny wynik który będziemy mogli wykorzystać jako informację zwrotną o nas samych. Część trzecia to znacznie bardziej zaawansowane gry dające znacznie więcej do myślenia niż testy. Można bawić się samemu ale prawdziwą satysfakcję i możliwość przemyśleń daje skonfrontowanie swoich wyników z innymi osobami biorącymi udział w zabawie. Ostatnia część książki jest poświęcona statystyce, a dokładnie sposobowi analizy wyników testów na tle szerszej populacji.

Podsumowując, książka całkiem niezła dająca wiele rozrywki, a przy poważnym podejściu także informację zwrotną o nas samych.

mensa1

One Comment

  • Jakub Milczarek

    Przeczytałem Twój opis i jakoś się nie zachęciłem. W pewnym sensie potwierdziłeś to czego zazwyczaj się spodziewam po podobnych książkach…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *