Galeony Wojny – Jacek Komuda

Galeony Wojny to marynistyczna dwutomowa powieść z pogranicza historii i fantastyki. Tłem historycznym powieści jest wojna polsko-szwedzka i blokada portu w Gdańsku przez okręty Gustawa Adolfa.

Głównym bohaterem jest Arendt Dickmann i jego losy zanim został admirałem floty polskiej i rozgromił Szwedów w bitwie pod Oliwą. Losy te są już w głównej części fantastyczne, bo oto kapitan Dickmann wyrusza na Bałtyk w poszukiwaniu legendarnego Lewiatana atakującego statki przypływające do Gdańska i paraliżując w ten sposób handel i transport tego miasta.

Jest tu wszystko co w dobrej powieści być powinno: humor, bitewny zgiełk i tajemnica. Wraz z Markiem Jakimowskim – szlachcicem któremu udało się zbiec z tureckiej galery podążymy śladami bestii aby odkryć czemu i jak napada na okręty. Wraz z kapitanami młodej polskiej floty Zygmunta III Wazy weźmiemy udział w walkach na pełnym morzu, abordażach i potyczkach na śmierć i życie. Poznamy smak zwycięstwa i gorycz porażki. Poczujemy smak słonej wody, smagania wiatru oraz poznamy trud codziennej służby na okręcie wojennym.

Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *