Kultura

Galeony Wojny – Jacek Komuda

Galeony Wojny to marynistyczna dwutomowa powieść z pogranicza historii i fantastyki. Tłem historycznym powieści jest wojna polsko-szwedzka i blokada portu w Gdańsku przez okręty Gustawa Adolfa.

Głównym bohaterem jest Arendt Dickmann i jego losy zanim został admirałem floty polskiej i rozgromił Szwedów w bitwie pod Oliwą. Losy te są już w głównej części fantastyczne, bo oto kapitan Dickmann wyrusza na Bałtyk w poszukiwaniu legendarnego Lewiatana atakującego statki przypływające do Gdańska i paraliżując w ten sposób handel i transport tego miasta.

Jest tu wszystko co w dobrej powieści być powinno: humor, bitewny zgiełk i tajemnica. Wraz z Markiem Jakimowskim – szlachcicem któremu udało się zbiec z tureckiej galery podążymy śladami bestii aby odkryć czemu i jak napada na okręty. Wraz z kapitanami młodej polskiej floty Zygmunta III Wazy weźmiemy udział w walkach na pełnym morzu, abordażach i potyczkach na śmierć i życie. Poznamy smak zwycięstwa i gorycz porażki. Poczujemy smak słonej wody, smagania wiatru oraz poznamy trud codziennej służby na okręcie wojennym.

Polecam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *