Kultura

Dark Colony

Jest rok 2137 i ludzkość rozpoczęła kolonizację Marsa. Nie była by ona możliwa gdyby nie odkrycie na czerwonej planecie wspaniałego źródła energii nazwanego Petra-7. To właśnie odkrycie dało możliwość przemienienia pustynnej planety w zdatną pełną życia alternatywę dla przeludnionej i wyeksploatowanej Ziemi.

Misja kolonizacyjna została powierzona największym ziemskim korporacjom, które miały przygotować, a następnie kontrolować zasiedlanie nowej planety. Okazało się jednak, że Mars stał się atrakcyjny nie tylko dla ziemian.

Taar – czyli rasa szarych istot przez ostatnie 500 lat poszukiwała zdatnej do życia planety, która nadawała by się na ich nowy dom. Podczas swoich poszukiwań natrafili na nasz układ słoneczny ale stwierdzili iż Ziemia jest zbyt zniszczona przez ludzkość aby nadawała się dla nich do zamieszkania. Mars z drugiej strony był interesujący ale również nie nadawał się w owym czasie do zasiedlenia. To właśnie Petra-7, która ludzkości dała możliwość transformacji planety na zdatną do życia, stała się także przyczyną dla której obcy postanowili poczekać w ukryciu w naszym układzie słonecznym na rozwój sytuacji.

Po ponad 100 latach przemian planety, kiedy Mars zaczął przyjmować pierwszych kolonistów obcy zdecydowali się uderzyć na niczego nie spodziewającą się ludzkość. Walka o Marsa, a tym samym przyszłość Ziemi właśnie się rozpoczęła.

Dark Colony jest klasycznym RTS-em z roku 1997 dającym nam możliwość wcielenia się w dowódce jednej z dwóch stron konfliktu marsjańskiego. Obie strony mają identyczne pod względem możliwości jednostki, a jedyną różnicą podczas walki jest wprowadzenie cyklu dobowego – i tak jednostki ludzi mają lepszą zdolność widzenia w dzień, a obcych w nocy. Tym samym walka staje się bardzo wyrównana i zwycięstwo wymaga oprócz produkcji jednostek także opracowania odpowiednich strategii. Dodatkowego smaku w rozgrywce dodaje fakt odkrywania pod powierzchnią Marsa artefaktów, które można wykorzystać w walce, a które są pozostałościami pradawnej cywilizacji. Trzeba także zwrócić uwagę na przerywniki filmowe, które wprowadzają w klimat gry i które potrafią ukazać konflikt marsjański w bardzo bezpośredni i brutalny sposób.

Grę można kupić na portalach aukcyjnych za dosłownie parę złotych. Fajny RTS bez zbędnych wodotrysków i niepotrzebnego komplikowania rozgrywki. Polecam.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *