Kultura

Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simo Häyhä – Petri Sarjanen

30 listopada 1939 roku Armia Czerwona napada na Finlandię. Celem ataku jest poszerzenie terytorium Rosji radzieckiej czego wcześniej nie udało się osiągnąć żądaniami i wywieraniem nacisków na fiński rząd.

Mimo iż agresor dysponuje przytłaczającą przewagą liczebną (450 tys żołnierzy do 34 tysięcy Finlandii) i sprzętu, wskutek czystek we własnym dowództwie i słabym wyszkoleniu żołnierzy finlandzka armia skutecznie broni swojego terytorium przeprowadzając nawet liczne kontrnatarcia. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest system mobilizacyjny, który lata wcześniej wdrożyła Finlandia. Polegał on na utworzeniu regionalnych oddziałów Gwardii Obywatelskiej – składającej się z ochotników, która regularnie trenowała na swoim terenie i wskutek tego w momencie wojny oprócz wysokiej zdolności bojowej, wysokich morale dysponowała także przewagą w postaci doskonałej znajomości terenu na którym przyjdzie im walczyć.

Taką postacią, która w trudnym dla swojego kraju momencie chwyciła za broń jest także Simo Häyhä nazywany najlepszym strzelcem wyborowym wszech czasów. W czasie swojej służby wyeliminował przynajmniej 542 sowietów stając się postrachem wojsk nieprzyjaciela. Co ciekawe książka ta nie jest typową biografią lub opowiadaniem snajperskim skupionym na jednej osobie i jej dokonaniach ale zbiorem różnych historii dla których wspólnym mianownikiem jest wojna i tytułowy bohater. Dzięki temu poznamy sytuację geopolityczną tamtego okresu jak i życie i przemyślenia zwykłych żołnierzy zarówno po stronie fińskiej jak i radzieckiej. Taka forma książki pozwala także bardziej zrozumieć specyfikę „wojny zimowej” oraz daje możliwość śledzenia akcji w szerszym aspekcie, a nie tylko jednej osoby. Mimo obecnego momentami patosu i wrażenia idealizowania fińskich żołnierzy lub dowódców książkę czyta się bardzo przyjemnie. Polecam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *