Kultura

Snajper – opowieść komandosa Seal Team Six – Howard E. Wasdin, Stephen Templin

Na temat snajperów krąży w sieci i obiegowej opinii wiele mitów. Oparte są one na często wątpliwej jakości tanich filmach oraz różnego typu grach przedstawiających snajperów prawie jako niezniszczalnych żołnierzy niosących śmierć z daleka. Prawda jest niestety zupełnie inna.

Snajper nie biega z karabinem i nie strzela do wszystkiego co się rusza tylko czasem dniami wyczekuje na cel. W zimnie lub tropikach. Zmaga się z robactwem, potem, zmęczeniem i samym sobą.
Snajper nie zabija podczas misji 100 przeciwników, a najczęściej żadnego – większość misji w których biorą udział snajperzy to misje zwiadowcze mające na celu np rozpoznanie sił przeciwnika lub nakierowanie własnej artylerii czy lotnictwa. Snajper musi być niewidzialny i niewykrywalny, cierpliwy i spokojny.

Książka Snajper – opowieść komandosa Seal Team Six jest książką która ukazuje prawdziwe oblicze snajpera raz jednostek specjalnych. Bez ubarwiania i zbędnej „epickości”. Prawdziwa krew, pot i łzy. Z książki tej dowiemy się jaka była droga jej autora do owianej legendami tajnej jednostki Seals-ów, jak wygląda selekcja, szkolenia i droga kariery. Dowiemy się także co nieco o tym jak wyglądają prawdziwe misje bojowe. Na uwagę zasługują własne przemyślenia autora odnośnie jego pierwszej misji. Dodatkowo możemy spojrzeć oczami operatora sił specjalnych na akcję w Mogadiszu w której brał udział. Jest to ta sama akcja która ukazana była w filmie „Helikopter w ogniu”. Tu jednak dowiemy się jak było naprawdę, o co w tym wszystkim chodziło, po co w ogóle byli tam amerykanie i dlaczego doszło do takiej sytuacji, że strącono dwa śmigłowce.

Naprawdę ciekawa książka warta polecenia.

snajper-opowiesc-komandosa-seal-team-six

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *