Poważnie

Jak skutecznie uczyć się języków obcych ?

O przydatności znajomości języków obcych nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. We współczesnym świecie drugi, a czasem trzeci język to już nie tylko obowiązek ale wręcz konieczność aby sprawnie się poruszać w otaczającym nas zalewie informacji.

Skoro podejmujemy decyzję o nauce nowego języka zaraz pojawia się nam pytanie jak skutecznie to zrobić? Ja poniżej przedstawiam parę metod, które na pewno pozwolą nam szybciej dotrzeć do naszego językowego celu.

1. Bycie na miejscu

Najszybciej nauczymy się języka obcego jeśli pojedziemy do kraju w którym się go używa. Tam żyjąć, pracując i mieszkając będziemy musieli się go nauczyć aby sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości. Dzięki faktowi, że język będzie otaczał nas z każdej strony, a my nie będziemy mogli porozumieć się w naszym, zmotywuje nas bardziej do nauki. Metoda ta oczywiście ma też swoje wady. Jest dobra jeśli jedziemy do kraju, którego język znamy już chociaż trochę i potrafimy dogadać się w podstawowych sprawach lub jeśli umiemy inny język, którym możemy się podeprzeć podczas rozmów z lokalnymi mieszkańcami. Przykładem może być np. wyjazd do Norwegii gdzie możemy nie znać zupełnie norweskiego ale wtedy dobry angielski da nam swobodę porozumiewania się i czas na nauke nowego języka. Drugim przykładem mogą być moje wyjazdy na wschód z generalnie znikomą znajomością języka rosyjskiego, a cyrylicy już w ogóle. Po paru dniach gdzie chcąc, nie chcąc musiałem dogadać się z mieszkańcami zacząłem kojarzyć najbardziej przydatne słowa czy krótkie zwroty, a nawet potrafiłem przeczytać proste szyldy sklepowe i wiedzieć co znaczą więc zupełnie od zera też się da.

2. Kursy i szkolenia

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wyjazd za granicę lub wyjeżdżając, już musimy znać język w stopniu dobrym to rozwiązaniem może być kurs językowy. Osobiście naukę języków w szkole wspominam raczej negatywnie. Lekcje w 30 osobowych grupach nastawione w większości na gramatykę, opanowywanie czasów i odmian, a w bardzo małym stopniu na umiejętność skuteczego porozumiewania się mimo wieloletniego nauczania nie przyniosły u mnie zadowalających wyników. Dlatego też szukając dobrego kursu warto zwrócić uwagę jak dużą częścią zajęć są konwersacje, w jak dużych grupach są zajęcia, czy nauczanie jest nastawione na aktywizację kursanta i jak wiele różnych technik nauczania wykorzystuje. To w końcu naszymi pieniędzmi płacimy za kurs więc naturalne jest, że oczekujemy (oczywiście przy naszym zaangażowaniu) rozsądnych wyników. Tutaj dla nas dodatkową motywacją jest fakt iż musimy za taki kurs zapłacić i to czasem niemałe pieniądze.

3. Otaczanie się językiem

Kolejną metodą, którą ja nazywam „otaczanie się językiem” jest jakby symulacja życia w obcym kraju. Wymaga to sporego naszego zaangażowania ale daje bardzo dobre efekty co mogę powiedzieć na własnym przykładzie. Generalnie chodzi w niej o to aby jak najwięcej czasu spędzać z językiem, którego się uczymy. Jak może się to przejawiać?

– filmy w oryginale lub angielskimi napisami

Jeśli oglądamy jakiś film niech to będzie film bez dubbingu i napisów. W ostateczności możemy włączyć sobie angielskie napisy aby szybciej kojarzyć sobie wymowę słów z ich pisownią. Jest to metoda którą sam wykorzystywałem już na studiach. Oglądałem wtedy bardzo dużo filmów i seriali i zacząłem zauważać, że polskie napisy w wielu momentach są błędne. Pewnego dnia wyłączyłem je więc całkowicie i zacząłem oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej. Oczywiście pierwsze dni, a nawet tygodnie nie były takie łatwe i czasem musiałem sięgać do słownika czy też puszczać sobie poszczególne fragmenty ponownie oraz generalnie skupiać się na filmie znacznie bardziej. Po jakimś czasie jednak nie miałem najmniejszego problemu ze zrozumieniem całych odcinków moich ulubionych seriali nawet jeśli pojawiły się tam nowe słowa.

– muzyka

Tak samo jak z filmami sytuacja wygląda z muzyką. Jeśli słuchamy dużo radia czy też słuchamy muzyki ze smartfona niech to będą piosenki w języku którego się uczymy. Dobrze jest na początku wybierać utwory o wyraźnym wokalu aby łatwiej było zrozumieć co artysta ma na myśli. Później z czasem można sięgać po różne inne gatunki muzyczne aby nauczyć się rozumienia różnych osób, nawet tych nie mówiących czysto.

– gry

To także świetna metoda do nauki dzięki której sam znacząco poprawiłem swoje umiejętności językowe. Gry, a w szczególności przygodówki czy RPG wymuszają na nas znacznie więcej myślenia i rozumienia, a dzięki interakcjyjności powodują, że angażujemy się w tą metodę nauki znacznie bardziej niż w przypadku jedynie słuchania. Długie dialogi, które musimy przeprowadzić z innymi postaciami i ciekawa fabuła może wciągnąć nas na wiele godzin i nawet nie zauważymy, że to przecież także nauka.

– podcasty i vlogi

W internecie można znaleźć bardzo wiele podcastów poświęconych nauce różnych języków prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli będących jednocześnie native speakerami danego języka. Co ważne, można poszczególne odcinki ściągnąć na komputer, a później nagrać np. na telefon. Tak przygotowane pliki możemy później odsłuchiwać w drodze do pracy, biegając, trenując czy generalnie w czasie wolnym. Co bardzo ważne, dzięki temu, że prowadzą to native speakerzy poznajemy dodatkowo akcent specyficzny dla danego języka czy regionu skąd pochodzi prowadzący.

Podobnie sytuacja wygląda z vlogami czyli wideo blogami. Tutaj jednak polecam trochę inną metodę, a mianowicie znalezienie sobie cyklicznego programu z kręgu naszych najważniejszych zainteresowań. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej przyswajamy informację, które nas pasjonują więc wykorzystajmy to w nauce języka i oglądajmy programy/publikację z „naszej” tematyki.

– wiadomości

Aktualnie prawie każdy ma telewizor, a także satelitę bądź kablówkę. Mamy więc oprócz kanałów polskojęzycznych kanały obcojęzyczne, które znakomicie sprawdzają się w nauce języka. Szczególnie wartościowe są wiadomości i kanały informacyjne takie jak CNN, BBC. Dlaczego? Mamy tutaj nagromadzenie różnych osób o różnych akcentach i wymowie, a także różnych sposobów prowadzenia dyskusji, wywiadów czy też reportaży. Wspaniały sposób do nauki języka.

– książki po angielsku

Kolejnym sposobem nauki języka jest sięgnięcie po zagraniczne książki. Zacząć możemy od prasy czy też stron internetowych, a z czasem przejść do powieści. Sam przeczytałem już wiele książek obcojęzycznych i przyznam, że początki nie były łatwe. Często język, który jest używany w książkach jest inny niż taki codzienny, który nawet słyszymy w filmach, a zasób słownictwa jest znacznie szerszy. Przydaje się tutaj słownik, a po przeczytaniu paru (nastu) książek zauważymy, że nasze umiejętności językowe znacząco się poszerzyły.

– myślenie w języku

Kiedyś ktoś dał mi radę, że aby nauczyć się mówić w obcym języku trzeba nauczyć się w nim myśleć. Faktycznie jeśli chcemy coś powiedzieć, a brakuje nam słownictwa często myślimy sobie „jak to powiedzieć”, „jak to było”, a tymczasem mówiąc w obcym języku spróbujmy też w myślach zastanawiać się w tym samym języku. Jest to także świetne ćwiczenie np. kiedy nie możemy mówić na głos aby komuś nie przeszkadzać lub nie zwracać uwagi. Wtedy możemy wymyślać całe historię „mówiąc je” jedynie w myślach.

– rozmowa z domownikami

Wszystkie poprzednie metody skupiały się na umiejętności rozumienia, czytania i pisania w obcym języku ale przecież chcemy się w nim porozumiewać czyli mówić. Jak się tego najprościej nauczyć? Należy po prostu … mówić. Musimy przełamać się i zacząć używać języka obcego. Najprościej jest kiedy mamy z kim rozmawiać czyli np. domowników czy jeśli mieszkamy na stancji to współlokatorów i umówić się z nimi, że np. raz w tygodniu mówimy na mieszaniu tylko w danym obcym języku. Może być z tego kupa śmiechu ale my dzięki temu przełamiemy się do mówienia i później będzie nam łatwiej. Jeśli nie mamy z kim rozmawiać możemy poszukać kogoś do wspólnych konwersacji przez komputer.

– nagrywanie się

Dobrym sposobem aby zacząć mówić jest też nagrywanie się. Możemy codziennie nagrać jak czytamy czy po prostu mówimy na jakiś temat nawet na telefon, a później po miesiącu odtwarzać nasze nagrania zwracając uwagę jakie błędy popełniliśmy oraz generalnie jak nam idzie nauka.

Wszystkie przedstawione przeze mnie metody kiedyś wykorzystywałem i muszę przyznać, że najlepsze rezultaty daje ich połączenie, dodając do tego zaangażowanie możemy nauczyć się w rozsądnym czasie każdego języka gdyż, jak wskazują niektóre badania najtrudniejszy język na świecie już znamy – polski.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *