Poważnie,  Techniczne

Czy warto zdawać certyfikat LPI Linux Essentials ?

Ostatnio w ramach aktualizacji i poszerzania moich posiadanych certyfikacji postanowiłem zdać egzamin na certyfikat LPI Linux Essentials.

LPI Linux Essentials, a dokładniej Linux Essentials Professional Development Certificate (PDC) to podstawowy certyfikat z rodziny LPI. Do jego zdania nie potrzebujemy robić żadnego szkolenia. Nie jest on także wymagany do kolejnego etapu certyfikacji czyli LPIC-1. Jest wieczysty i nie wymaga późniejszego przedłużenia czy też weryfikacji.

Wszystkie materiały, które wymagane są do nauki znajdziemy na oficjalnej stronie LPI w języku angielskim. Co więcej szukając przykładowych pytań łatwo znaleźć rzeczywiste pytania testowe gdyż te od lat zmieniają się bardzo niewiele.

Sam zakres materiału jest rzeczywiście prosty i zawiera podstawy z dziedziny historii, obsługi, administracji i bezpieczeństwa Linuxa. Osobiście pracuje w różnych systemach z tej rodziny już ponad 10 lat i przyznam, że zarówno w materiałach jak i późniejszym teście nie było nic czego administrator Linuxa już po maksymalnie 2-3 latach by nie wiedział z praktyki.

Można zadać sobie pytanie czy jest sens w takim razie zdawać LPI Essentials-a jeśli nie jest wymagany do kolejnego etapu i tak naprawdę nie jest nawet uznawany za część ścieżki profesjonalnej? Wszystko oczywiście zależy. Po pierwsze jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z Linuxem i nie wiemy czy będziemy chcieli dalej się w tym kierunku rozwijać może to być dobry początek drogi, który nie wymaga od nas dużych inwestycji czasowych i finansowych. LPIC-1 składa się już z dwóch egzaminów i nie dość, że droższych to jeszcze zawierających znacznie rozszerzony materiał. Po drugie jeśli wcześniej nie zdawaliśmy egzaminu przez system Pearson VUE możemy przetestować go na mniej stresującym i łatwiejszym egzaminie. Po trzecie, jak już wspomniałem, certyfikat nie wygasa więc nawet jeśli zdecydujemy się rozwijać swoją karierę w innym kierunku będziemy mogli wpisać go do swojego CV.

Egzamin trwa 60 minut i odbywa się w autoryzowanym centrum testowym w którym wcześniej musimy zarezerwować sobie interesujący nas termin.

Koszt egzaminu to 110$, a wynik dający upragniony certyfikat to uzyskanie minimum 500 punktów na 800 możliwych przy 40 pytaniach. Pytania są różnego typu czyli zarówno pojedynczego jak i wielokrotnego wyboru oraz wymagające uzupełnienia.

Jeśli chodzi o koszt egzaminu to warto wspomnieć iż w internecie można znaleźć opublikowane kody promocyjne obniżające cenę egzaminu. Warto skorzystać.

Osobiście na przygotowanie się do egzaminu LPI Linux Essentials poświęciłem jakieś dwa tygodnie. Tyle zajęło mi przeczytanie udostępnionego podręcznika i rozwiązanie wszystkich zadań i ćwiczeń w nim opisanych. Same pytania są dobrze przygotowane i nie ma w nich na siłę ukrytych haczyków czy podchwytliwych zagadnień, a skupiają się na realnej wiedzy z którą osoba pracująca w Linux-ie spotyka się na co dzień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *