Kultura

Dzieje Żydów w II Rzeczpospolitej. Ludzie, Kultura, Tradycja.

Przed II Wojną Światową w Rzeczpospolitej istniała duża, bo licząca ponad 3 miliony osób, społeczność żydowska. Mimo, że od tych czasów minęło dopiero niecałe 80 lat to w wielu miastach trzeba się bardzo postarać aby znaleźć jakiekolwiek ślady ich dawnych mieszkańców.

Książka „Dzieje Żydów w II Rzeczpospolitej. Ludzie, Kultura, Tradycja” próbuje przybliżyć czytelnikowi ten stracony już czas gdzie obok siebie żyli Polacy i właśnie Żydzi. Podzielona na tematyczne rozdziały opisuje różne dziedziny życia ale też pokazuje społeczeństwo i kulturę tego narodu na tle ówczesnych wydarzeń w Polsce. Na uwagę zasługują ciekawe zdjęcia i cytaty z publikacji z opisywanego okresu.

Niestety mimo swojego dużego rozmiaru książka jedynie sygnalizuje niejako poszczególne tematy nie zagłębiając się w nie według mnie wystarczająco. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużą ilością zdjęć zajmujących w książce sporą ilość miejsca.

Na plus tej książki na pewno działa język, którym jest napisana. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a wiele podanych informacji rozwiewa pewne mity, które przez lata narosły o Żydach. Polecam.

Dzieje-Zydow-w-II-Rzeczpospolitej-Ludzie-kultura-tradycja
Dzieje Żydów w II Rzeczpospolitej. Ludzie, Kultura, Tradycja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *