O osadzie na tych ziemiach pisał już Długosz w XIV wieku wspominając Clyczkovice.
W późniejszym okresie miejscowość, będąc częścią Klucza Opolskiego, była własnością Tarłow i Lubomirskich. W 1865 roku hrabina Rozalia Rzewuska przepisała dobra Klucza Opolskiego osiadłemu w okolicy Kazimierzowi Wydrychiewiczowi. Niestety zmarł on bezdzietnie, a pałac dostał się w ręce jedynego spadkobiercy, którym był szewc z Opola. Sprzedał on w 1871 roku cały majątek Franiszkowi Kleniewskimu.

Pałac Kleniewskich w Kluczkowicach
W kolejnych latach majątek przechodził z ojca na syna, aby ostatecznie po reformie rolnej z 1944 utworzono w pałacu szkołę rolniczą.

Pałac Kleniewskich w Kluczkowicach
Niestety nieznana jest dokładna data budowy pałacu, a jedynie przybliżony okres – połowa XIX wieku. Aktualnie obok szkoły znajduje się tutaj Muzeum Regionalne.

Pałac Kleniewskich w Kluczkowicach
Sam pałac jest typowym przykładem architektury eklektycznej o cechach klasycyzmu oraz ciekawym przykładem wiejskiej rezydencji ziemiańskiej otoczonej przez piękny park.
Cała galeria znajduje się tutaj.
Inne podobne wpisy:
-
Zamek MirówKolejny zamek którego początków możemy się jedynie domyślać. Najpierw na miejscu dawnego grodu drewnianego wzniesiono za czasów Kazimierza Wielkiego niewielką, jednopiętrową kamienną strażnicę ściśle związaną z zamkiem w pobliskich Bobolicach. Powstała ona jako część systemu strażnic chroniących Rzeczpospolitą od zachodu. Pierwsza wzmianka historyczna o zamku…
-
Zamek w SielcuPrzyjmuje się, że zamek został wzniesiony przez rodzinę Uchrowieckich w końcu XVI wieku ale pierwsze wzmianki o nim znajdziemy w dokumentach z 1590 - 1601 roku. Jest to zamek bastejowy, a właściwie jego ruiny bo do czasów współczesnych ocalała tylko jedna okrągła basteja oraz rozpadający…
-
Zamek w KrupemOglądając współczesne rekonstrukcje tego zamku człowiek żałuje, że tak niewiele zachowało się do naszych czasów z tej bardzo dobrze ufortyfikowanej warowni. Pierwszy zamek w tym miejscu wzniesiony został ok 1492 roku przez Jerzego Krupskiego jako siedziba rodowa Krupskich. Niestety do współczesnych czasów nie zachował się…