Poważnie

Sprawy urzędowe po urodzeniu dziecka

Ostatnio poświęciłem sporo czasu na bieganie za różnymi sprawami związanymi z urodzeniem dziecka. Ponieważ wcześniej przeglądałem różne informacje i często były one niepełne bądź błędne postanowiłem napisać mały poradnik typowego świeżo upieczonego rodzica.

Szpital

Zabierając żonę i dziecko do domu warto sprawdzić jakie dokumenty otrzymujemy ze szpitala i dopytać czy nie musimy się pojawić w późniejszym terminie i odebrać czegoś jeszcze. Tak było w moim przypadku gdyż okazało się, że w sobotę sekretariat w szpitalu jest nieczynny i musiałem pojawić się po niedzieli jeszcze raz po resztę papierów.

Co dostaniemy w szpitalu?
2x wypis żony/karta informacyjna z leczenia szpitalnego – dobrze ją przejrzeć gdyż znajdują się tu informację o przebiegu porodu, badaniach, podanych lekach czy dalszych zaleceniach.
2x wypis dziecka/karta informacyjna z leczenia szpitalnego – należy ją dokładnie przeczytać gdyż znajdują się tam informację na temat pobytu naszego dziecka w szpitalu, badaniach, szczepieniach, podanych lekach oraz dalszych zaleceniach. Tutaj znajdziemy także informację o grupie krwi naszego dziecka.
książeczkę zdrowia dziecka – należy dobrze ją przejrzeć choćby z powodu sprawdzenia poprawności wpisanych informacji (czy nie ma literówek).
zaświadczenie do zasiłku macierzyńskiego – wiadomo, dokument dla matki oraz pracodawcy/ZUS
opiekę na żonę – czasem przed porodem, czasem po porodzie lekarze pytają się nas czy będziemy chcieli dodatkowy urlop na opiekę nad żoną, czasem trzeba zapytać o to samemu, a czasem dostaniemy go dopiero od naszego lekarza prowadzącego jeśli był inny niż ten, który odbierał poród. Jeśli mamy taką możliwość należy z niej skorzystać gdyż jest to dodatkowe 2 tygodnie, które możemy poświęcić na pomoc żonie i opiekę nad noworodkiem.
dodatkowe skierowania do poradni specjalistycznych – zabierając dziecko do domu warto zapytać czy wszystkie wyniki badań są w porządku oraz o potrzebę dokonania dodatkowych badań. Jeśli dostaniemy skierowania do poradni okulistycznej czy też laryngologicznej nie musimy od razu przejmować się tym faktem. Takie badania są jedynie kontrolne nawet u w pełni zdrowych dzieci celem weryfikacji czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo.
wyniki badań matki i dziecka jeśli takie były robione – oprócz informacji w karcie możemy dostać jeszcze dodatkowe dokumenty potwierdzające wykonanie konkretnych badań
inne dokumenty – dostaniemy też różne dokumenty typu karta szczepień, karta zaleceń położniczych (dla mamy), karta zaleceń pielęgniarskich (dla dziecka), dieta mamy karmiącej itp.
próbki – możemy także dostać zestaw próbek, ulotek itp jako „prezent” dla młodej mamy i dziecka. Są to najczęściej reklamy różnych środków i jeśli ktoś jest zainteresowany może przejrzeć, tym bardziej, że czasem znajdują się tam ciekawe informację.

Rejonowe Centrum Medyczne

Dzień po przywiezieniu rodziny do domu dobrze jest wybrać się do najbliższej przychodni celem zapisania dziecka. Zostaniemy prawdopodobnie zapytani czy chcemy aby odwiedziła nas pielęgniarka środowiskowa. Jeśli jest to nasze pierwsze dziecko to szczerze polecam. Jest to osoba najbardziej kompetentna w kwestiach opieki nad noworodkiem i po przyjściu do nas (najczęściej na drugi dzień) wszystko wytłumaczy i pokaże oraz zbada matkę i dziecko. Również jeśli podczas zapisywania dziecka w przychodni nie wybraliśmy dla niego lekarza i pielęgniarki pomoże nam wypełnić wszystkie papiery. Dodatkowo możemy dopytać ją o szczegóły związane z załatwianiem spraw urzędowych. Jest to osoba która jest cały czas na bieżąco więc nawet jak będzie jakaś zmiana w przepisach to nam o tym powie.

Co zabrać do przychodni?
wypis dziecka/karta informacyjna z leczenia szpitalnego – zostanie w papierach dziecka w przychodni
książeczkę zdrowia dziecka
deklaracje wyboru lekarza/pielęgniarki – o ile już wypełniliśmy

Dobrze jest wcześniej (jeszcze przed porodem) samemu przepisać się do poradni w, której chcemy zapisać dziecko aby nie latać później całą rodziną po różnych przychodniach ale to jedynie taka sugestia.

Co dostaniemy z przychodni?
Generalnie nic ale dobrze zapytać o numer telefonu pielęgniarki środowiskowej, a także zostawić nasz, szczególnie jeśli mieszkamy na osiedlu zamkniętym lub z domofonem.

Urząd Stanu Cywilnego

Dobrze jechać tam następnego dnia po wizycie pielęgniarki albo jeśli była ona u nas wczesnym przedpołudniem to jechać tam od razu. Szpital wysyła sam dokumenty do swojego rejonowego USC więc jeśli rodziliśmy po drugiej stronie miasta warto sprawdzić (np. zapytać pielęgniarki podczas wizyty) do którego urzędu mamy się udać.

Co należy zabrać ze sobą do USC?
dowody osobiste obojga rodziców – potrzebne będą do spisania danych na miejscu
skrócony akt małżeństwa – skserują i oddadzą
imię dziecka – dobrze jest przed wizytą wybrać dziecku imię aby nie zastanawiać się w urzędzie. Dodatkowo jeśli jedziemy sami bez współmałżonka będziemy pisać oświadczenie, że imię zostało wybrane wspólnie.
meldunek
– warto zastanowić się gdzie chcemy zameldować dziecko. Najczęściej urzędnik melduje je pod adresem, który znajduje się w dowodzie jednego z rodziców. (Jak to będzie wyglądało w przypadku nowych dowodów gdzie nie ma meldunku? Nie mam pojęcia. Pewnie wymagany będzie jeszcze dodatkowy papier z potwierdzeniem zameldowania)

Co otrzymamy z USC?
odpis aktu urodzenia – aktualnie dostaje się tylko jeden odpis, który jest drukiem ścisłego zarachowania co znaczy tyle, że jeśli ktoś będzie od nas wymagał takiego dokumentu to robimy ksero, a oryginał dajemy tylko do wglądu. Można oczywiście otrzymać kolejny, który dostaniemy teraz w każdym urzędzie w Polsce ale jest on dodatkowo płatny. Dokument dostajemy od ręki.
PESEL – dziecku nadawany jest od razu numer PESEL, który także dostajemy od ręki. Dobrze wpisać go od razu do książeczki zdrowia dziecka.
zameldowanie
– na dokumencie jest także podany wybrany przez nas adres zameldowania

Wszystkie powyższe dokumenty otrzymamy bezpłatnie.

Zakład pracy

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić do zakładu pracy. Jedno z rodziców musi również dziecko w swoim zakładzie pracy ubezpieczyć. Dodatkowo jeśli chcemy urlop ojcowski czy macierzyński również musimy o tym fakcie poinformować pracodawcę. Poniżej szczegółowe informacje dla ojca.

Co zabrać ze sobą do pracy?
oryginał i ksero aktu urodzenia – zanosimy do działu kadr celem poinformowania o urodzeniu dziecka (do urlopu okolicznościowego i tacierzyńskiego oraz różnych spraw socjalnych itd), dodatkowo jeśli chcemy dziecko ubezpieczyć w naszym zakładzie piszemy prośbę o objęcie dziecka obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (chyba, że w zakładzie jest inna procedura). W dokumencie tym musimy podać imię i nazwisko dziecka, PESEL, datę urodzenia oraz miejsce zameldowania.
dane dziecka – do dokumentu powyżej
opiekę na żonę – jeśli dostaliśmy opiekę na żonę również musimy zanieść dokument do pracy
wnioski urlopowe – przysługuje nam 2 dni urlopu okolicznościowego oraz 2 tygodnie tacierzyńskiego.

Rejonowe Centrum Medyczne raz jeszcze

Po załatwieniu wszystkich powyższych spraw rejestrujemy dziecko w przychodni na pierwszą wizytę u pediatry. Tam dziecko będzie zważone, mierzone i tam dowiemy się o jego dalszych szczepieniach czy innych ważnych dla zdrowia informacji. Dostaniemy też skierowanie na USG stawów biodrowych dziecka.

Co zabrać ze sobą?
książeczkę zdrowia – tutaj lekarz wpisze wszystkie przeprowadzone badania
dodatkowe wyniki badań dziecka – jeśli nie daliśmy ostatnim razem
karta szczepień – dostaliśmy ją wraz z wypisem ze szpitala po porodzie
PESEL – jeśli nie wpisaliśmy go wcześniej w książeczkę

Co otrzymamy?
skierowanie na USG stawów biodrowych – celem sprawdzenia czy dziecko prawidłowo się rozwija. Warto zapytać lekarza kiedy najlepiej zrobić to badanie (który tydzień).

Sprawy inne

Przedstawione przeze mnie powyżej sprawy są najważniejsze. Do tego dodałbym jeszcze macierzyńskie kobiety oraz becikowe (o ile nam przysługuje).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *