Sport / Hobby

Airsoft

Terenowa gra zespołowa, która dzięki dużej dawce realizmu oraz wymaganej uczciwości graczy zdobywa coraz większą rzesze zwolenników.

Trochę historii

Oryginalnie sport ten pochodzi z Japonii gdzie swoje początki miał w latach 70-tych. Ze względu na ograniczenia związane z bronią palną oraz ciągła popularność tej tematyki stworzono pistolety strzelające plastikowymi kulkami. Sama „broń” wzorowana była na prawdziwych jednostkach i mogla być używana do treningów i rekreacji. Ze względu na niewielką energie pocisków szybko została zaadoptowana do sportowych rozgrywek podobnych do paintballa ale dających większy realizm. W latach późniejszych ASG zaczęło trafiać na rynki innych krajów i od tego czasu obserwuje się jego ciągły rozwój. Aktualnie ze względu na wysoką jakość i realizm replik są one nawet stosowane w szkoleniach przez służby mundurowe oraz szerokie grono grup rekonstrukcyjnych i o profilu militarnym.

Z daleka patrol graczy ASG można łatwo pomylić z regularnym wojskiem

Jak zacząć ?

Jeśli chcemy spróbować naszych sil w tym sporcie mamy generalnie dwie drogi. Pierwsza to skontaktowanie się z lokalną grupą ASG, a druga to znalezienie w swojej okolicy profesjonalnej areny ASG gdzie wypożyczymy cały sprzęt i będziemy mogli sprawdzić czy jest to coś co możne nas zainteresować na dłuższą metę.

Czerwonymi chustami oznacza się trafionych

Można także wybrać się w roli obserwatora na większą imprezę typu Milsim czy LARP gdzie nacisk kładzie się zarówno na indywidualne umiejętności graczy jak i całokształt rozgrywki scenariuszowej, która ma jak najbardziej odpowiadać realistycznym sytuacjom.

Środki pirotechniczne dodają realizmu

Bezpieczeństwo i koszty

Airsoft jest sportem bardzo bezpiecznym. Najbardziej narażonym na urazy miejscem są oczywiście oczy ale do ich ochrony w przeciwieństwie do paintballa nie potrzeba całej maski, a jedynie dobrych okularów. Oczywiście strzały z bliska w nieosłonięte części ciała będą bolesne i mogą zostawić ślady – w szczególności jeśli używane repliki mają maksymalnie wyśrubowane parametry. Same repliki dzielą się na sprężynowe, gazowe i elektryczne. Koszty ich zakupu są odpowiednio wysokie dla każdej z grup. Za podstawowy sprężynowy pistolet damy koło 100 zł ale w żaden sposób nie pozwoli nam to nawiązać równorzędnej walki z kimś używającym broni gazowej, a tym bardziej o napędzie elektrycznym. Koszty tych ostatnich idą już w tysiące złotych. Do tego dochodzi odpowiedni strój oraz cała masa dodatków. Od podnoszących realizm i/lub pozwalających uzyskać przewagę w walce do wymaganych przez poszczególne grupy np. rekonstrukcyjne.

Przykładowy pistolet sprężynowy ASG

Sama walka jest bardzo przyjemna i daje wiele satysfakcji, tym większej im bardziej zgrany zespół mamy. Jest to zarówno wspaniały sposób na spędzanie czasu wolnego, podnoszenie swojej sprawności fizycznej jak i rozrywki oraz poznania ciekawych ludzi bo w ASG „bawią się” ludzie w każdym wieku i każdej specjalności. Polecam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *