Sport / Hobby

Nauczycielstwo

Uczenie innych to jedno z najbardziej odpowiedzialnych, a jednocześnie jedno z najtrudniejszych zadań.

Już Jan Zamoyski w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej w 1600 roku pisał, że „takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Trudno się z tym nie zgodzić, a że człowiek uczy się całe życie to można spokojnie powiedzieć, że na barkach kompetentnych nauczycieli stoi przyszłość i ewolucja całych narodów.

Dlatego też uważam, że każdy powinien choć na chwilę wcielić się w postać „mistrza” i spróbować swoich sił w przekazywaniu wiedzy. Jest to znakomity sposób na samodzielną naukę gdyż prezentując jakiś temat sami musimy zgłębić go na tyle aby czuć się w nim biegłym. Dodatkowo interakcja z uczniami powoduje, że sami się uczymy – choćby wystąpień publicznych ale też cierpliwości, retoryki, psychologii, socjologii, a przede wszystkim planowania i myślenia wielowątkowego. Nasi podopieczni w każdej chwil mogą zapytać nas o dodatkowe elementy omawianego przez nas tematu ale też poprosić o ponowne lub inne wyjaśnienie niezrozumiałego zagadnienia. Dzięki temu my również się rozwijamy.

Osobiście moje pierwsze szlify w tej dziedzinie zdobywałem w liceum prowadzą korepetycję z przedmiotów ścisłych – głównie matematyki, chemii czy fizyki. Omawianie z drugą osobą materiału przynosiło realne korzyści w postaci dodatkowej powtórki przed klasówkami czy kołami zainteresowań. Na studiach taka metoda nauki jest bardzo powszechna więc oprócz prowadzenia konkretnych lekcji doszły jeszcze prezentacje na festiwalach studenckich. Ostatecznie zacząłem prowadzić pełne panele zajęć dla osób niepełnosprawnych z różnych dziedzin informatyki. Były to w przeważającej większości osoby dorosłe, często starsze ode mnie więc człowiek musiał się naprawdę starać aby zajęcia były zarówno ciekawe ale i realnie dające nowe umiejętności.

W międzyczasie zostałem instruktorem strzelectwa oraz przejąłem do prowadzenia cały klub strzelecki. Przez wiele lat prowadziłem w formie wolontariatu zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych promując sporty strzeleckie i ucząc ludzi prawidłowego i odpowiedzialnego posługiwania się bronią. Wiele z tych osób pierwszy kontakt z pistoletem czy karabinem miało dzięki mnie, a zaczynając zupełnie od zera potrafili w niedługim czasie osiągać bardzo wysokie wyniki – również na różnego rodzaju zawodach.

Wszystko to spowodowało, że na ostatnim roku studiów, kiedy pojawiła się możliwość ukończenia dodatkowo studium pedagogicznego dającego uprawnienia pedagogiczne i możliwość prowadzenia zajęć w szkołach wybór był oczywisty. Przez rok podnosiłem swoje umiejętności dydaktyczno wychowawcze pod okiem wieloletnich i prawdziwych pedagogów. Zrobiłem również kurs wychowawców na placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży aby móc pracować na różnego typu obozach.

Aktualnie ze względu na ograniczony czas moje umiejętności prowadzenia zajęć wykorzystuje prowadząc zdalne zajęcia dla studentów różnych uczelni, prowadząc szkolenia dla nowych osób w pracy, a w końcu ucząc swoje własne dzieci.

Doświadczenie w pracy pedagogicznej przydaje się naprawdę często więc naprawdę warto uczyć innych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *