Sport / Hobby

Pilates i stretching

Ostatnio po dłuższej przerwie postanowiłem wrócić do regularnych treningów. Niestety codzienne wielogodzinne siedzenie przed komputerem nie sprzyja formie więc postanowiłem zacząć od rozruszania i rozciągnięcia zastanych mięśni i przygotowania ich do bardziej intensywnego wysiłku.

Dużym plusem okazał się fakt iż po drugiej stronie ulicy od mojego miejsca zamieszkania jest klub sportowy gdzie prowadzone są zajęcia pilates i stretching. Biorąc pod uwagę, że obie formy ruchowe znakomicie się uzupełniają postanowiłem skorzystać z okazji.

Trochę historii

Praktycznie 100 lat temu Josef Pilates stworzył system ponad 500 ćwiczeń, których inspiracji możemy szukać w balecie, ćwiczeniach siłowych oraz jodze. Głównym celem tych ćwiczeń było umożliwienie powrotu do treningów sportowcom po kontuzji. Ze względu na bardzo dobre wyniki system szybko został zaadoptowany do użytku przez każdego.

Treningi skupiają się na uzyskaniu świadomości swojego ciała oraz poprawie elastyczności, siły i równowagi. Same ćwiczenia nie są trudne ale ich dokładne wykonanie wymaga skupienia i koncentracji, a często dodatkowo potrzebujmy lustra aby zweryfikować prawidłowość ruchów czy pozycji.

Bardzo ważnym elementem całej metody jest fakt iż skupia się ona na angażowaniu wielu mięśni zarówno głównych jak i mniejszych, które przy okazji innych ćwiczeń często są pomijane.

Stretching natomiast skupia się głównie na ćwiczeniach oddechowo – relaksacyjno – rozciągających czyli w dużej mierze pokrywa się z ćwiczeniami pilatesa choćby z tego powodu iż czerpie bardzo dużo choćby z jogi. Mimo, że po przetłumaczeniu nazwy treningów otrzymamy swojsko brzmiącą nazwę rozciąganie należy zwrócić uwagę iż nie każde rozciąganie możemy nazwać stretchingiem.

Ten drugi rozrósł się do całego zestawu ćwiczeń statycznych, dynamicznych i rotacji stawów oraz poszczególnych faz samego treningu.

Jak zacząć ?

Mimo, że trenowałem już wiele różnych rzeczy to w przypadku ćwiczeń pilates i stretchingu polecam wybrać się na zajęcia prowadzone przez doświadczonego instruktora. Mimo, że poszczególne ćwiczenia są łatwe i nieobciążające to możliwość weryfikacji ich prawidłowego wykonania daje bardzo dużo. Tylko prawidłowo wykonane ćwiczenie da nam gwarancje bezpieczeństwa oraz maksymalnych efektów, a ćwicząc samemu w domu od zera możemy przeoczyć ważne aspekty.

Już po paru – parunastu treningach pod okiem doświadczonego trenera nie będziemy mieli problemów z samodzielnym i prawidłowym wykonaniem zestawów ćwiczeń.

Bezpieczeństwo i koszty

Obie wspomniane formy aktywności są bardzo bezpieczne i pozytywnie wpływają na organizm. Osobiście oprócz pozytywnych rezultatów związanych z siedzącą pracą zauważyłem też znakomite rezultaty i możliwości wykorzystania ćwiczeń w połączeniu z wcześniej trenowanymi przeze mnie sportami jak choćby strzelectwem.

Ponieważ zarówno pilates jak i stretching są coraz bardziej popularne to też coraz częściej pojawiają się w ofertach klubów sportowych. Ceny są porównywalne do różnych rodzajów treningów fitness więc generalnie nie trzeba dużo aby rozpocząć. Również fakt iż treningi odbywają się w dużej mierze bez sprzętu powoduje, że zacząć możemy w każdej chwili bez ponoszenia nakładów na różne dodatkowe sprzęty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *