Kultura

Męczeństwo i Pamięć – Tadeusz Obara, Stanisław Durlej

Michniów to wieś spacyfikowana przez okupanta niemieckiego podczas II Wojny Światowej.

Jedna z ponad 700 podobnych wsi, które podczas okresu okupacji zapłacić musiały daninę z krwi swoich mieszkańców. Często bez powodu, jedynie aby naziści mogli prowadzić rządy terroru.

Doszczętnie zniszczona z bezwzględnym okrucieństwem podczas dwóch następujących po sobie akcji pacyfikacyjnych. Pierwszej będącej karą za pomoc lokalnym partyzantom, a drugiej jako zaplanowanej na totalne zniszczenie wsi, ludności i pamięci po tym miejscu.

Furia po odwecie partyzanckim po pierwszej pacyfikacji była tak wielka, że Niemcy nie oszczędzali nikogo, nawet 9 dniowego dziecka Stefanka Dąbrowy, który w późniejszym czasie stał się symbolem całej pacyfikacji. Dzięki Tadeuszowi Obarze, jednemu z niewielu, którym udało się przeżyć możemy poznać z pierwszej ręki niewyobrażalne zło jakiego dopuszczali się naziści.  Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla palenia żywcem bezbronnych cywilów, zabijania małych dzieci i całkowitego niszczenia całych wsi.

Książka „Męczeństwo i Pamięć” to nie tylko wspomnienie tamtych dni tak aby nigdy nie zostały zapomniane ale także historia powstawania przez wiele lat po wojnie Muzeum Martyrologii Wsi Polskich, które miało być miejscem upamiętniającym straszny los ponad 700 wiosek i ich mieszkańców pod ciężkim niemieckim butem.

Męczeństwo i Pamięć - Tadeusz Obara, Stanisław Durlej
Męczeństwo i Pamięć – Tadeusz Obara, Stanisław Durlej

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *