Kultura

111 najbardziej szalonych eksperymentów – Reto U. Schneider

Jest wiele eksperymentów naukowych które dla przeciętnego zjadacza chleba albo nie przedstawiają żadnej wartości albo są dziwne i wręcz niedorzeczne. Z drugiej strony jest wiele eksperymentów które w społeczeństwie funkcjonują jako miejskie legendy, a w rzeczywistości nigdy się nie odbyły.

W końcu jest wiele eksperymentów które odbyły się ale w społeczeństwie ich wyniki lub przebieg zostały znacznie wypaczone i w konsekwencji dołączyły także do miejskich legend czy też historyjek opowiadanych przy piwie w pubie.

Książka ta przedstawia 111 eksperymentów naukowych które się odbyły wraz z ich faktycznym przebiegiem i wynikami. Jej celem poza rozprawieniem się z licznymi błędnymi historiami jest też nauka i rzetelna informacja na temat interesujących/absurdalnych tematów którymi potrafią zajmować się naukowcy. Z ciekawostek, które znajdziemy w tej książce można przytoczyć np takie fakty:
– pierwszy lot balonem (tak jak w przypadku późniejszych lotów w kosmos) odbyły zwierzęta (przeżyły),
– badania nad mechanizmem spadania (i odwracania się w locie) kotów trwały … 70 lat,
– dusza wcale nie waży 21 gram – wynik taki uzyskano jednorazowo, a próby jego weryfikacji nie dały jednoznacznych rezultatów,
– przeziębienie ma nie wiele wspólnego z faktycznym wychłodzeniem organizmu,
– odcięcie człowieka od bodźców zewnętrznych powoduje u niego halucynacje,
– faktycznie stworzono Frankensteina ale z dwóch zszytych ze sobą psów,
– informacje podprogowe (np. w filmach) nie dają mierzalnych efektów np. pod względem sprzedaży ilości popcornu w kinie,
– fakt, że z dowolną osobą na ziemi możemy się porozumieć przez „łańcuch” 4 osób pośrednich jest nieweryfikowalny. W paru eksperymentach się to udało ale w większości przypadków do osoby docelowej nie udało się dotrzeć w ogóle co znacząco dyskredytuje tą teorię.

Sama książka napisana jest w sposób bardzo przystępny i oprawiona wieloma humorystycznymi komentarzami autora. Polecam

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *