111 najbardziej szalonych eksperymentów – Reto U. Schneider

Jest wiele eksperymentów naukowych które dla przeciętnego zjadacza chleba albo nie przedstawiają żadnej wartości albo są dziwne i wręcz niedorzeczne. Z drugiej strony jest wiele eksperymentów które w społeczeństwie funkcjonują jako miejskie legendy, a w rzeczywistości nigdy się nie odbyły.

W końcu jest wiele eksperymentów które odbyły się ale w społeczeństwie ich wyniki lub przebieg zostały znacznie wypaczone i w konsekwencji dołączyły także do miejskich legend czy też historyjek opowiadanych przy piwie w pubie.

Książka ta przedstawia 111 eksperymentów naukowych które się odbyły wraz z ich faktycznym przebiegiem i wynikami. Jej celem poza rozprawieniem się z licznymi błędnymi historiami jest też nauka i rzetelna informacja na temat interesujących/absurdalnych tematów którymi potrafią zajmować się naukowcy. Z ciekawostek, które znajdziemy w tej książce można przytoczyć np takie fakty:
– pierwszy lot balonem (tak jak w przypadku późniejszych lotów w kosmos) odbyły zwierzęta (przeżyły),
– badania nad mechanizmem spadania (i odwracania się w locie) kotów trwały … 70 lat,
– dusza wcale nie waży 21 gram – wynik taki uzyskano jednorazowo, a próby jego weryfikacji nie dały jednoznacznych rezultatów,
– przeziębienie ma nie wiele wspólnego z faktycznym wychłodzeniem organizmu,
– odcięcie człowieka od bodźców zewnętrznych powoduje u niego halucynacje,
– faktycznie stworzono Frankensteina ale z dwóch zszytych ze sobą psów,
– informacje podprogowe (np. w filmach) nie dają mierzalnych efektów np. pod względem sprzedaży ilości popcornu w kinie,
– fakt, że z dowolną osobą na ziemi możemy się porozumieć przez „łańcuch” 4 osób pośrednich jest nieweryfikowalny. W paru eksperymentach się to udało ale w większości przypadków do osoby docelowej nie udało się dotrzeć w ogóle co znacząco dyskredytuje tą teorię.

Sama książka napisana jest w sposób bardzo przystępny i oprawiona wieloma humorystycznymi komentarzami autora. Polecam

4 Komentarzy do “111 najbardziej szalonych eksperymentów – Reto U. Schneider

  1. Zapowiada się ciekawie – kiedy mi ją pożyczysz? 🙂

  2. Jak kiedyś mnie odwiedzisz 😛

  3. Franek pisze:

    A skąd ja można pożyczyć?

  4. @Franek – proponuje poszukać w bibliotece miejskiej ale książkę można dostać za jakieś 30 zł więc tez nie jest strasznie droga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *