Kultura

Plejada Oszustów 40 sposobów na nieuczciwe zdobycie pieniędzy – Przemysław Słowiński

Plejada Oszustów 40 sposobów na nieuczciwe zdobycie pieniędzy to przegląd sylwetek największych oszustów w historii. Nie tylko manipulatorów ale także naciągaczy, szulerów malwersantów, a także  szerokiego grona fałszerzy.

Książkę otwiera historia dokonań Viktora Lustiga, któremu udało się sprzedać nawet wieżę Eiffla. Z innych ciekawostek możemy poznać historię Jerzego Kalibabki znanego „polskiego Casanovy”. Autor tej książki nie poprzestaje jednak na klasycznych przykładach oszustów ale zahacza także o postacie i wydarzenia, które należą jakby do zupełnie innej grupy. Bo jak można porównywać fałszerstwa i malwersacje z radiową adaptacją „Wojny Światów”, która w Stanach wywołała popłoch i panikę ale która została zapowiedziana wcześniej jako audycja. Dzięki temu Orson Wells wszedł nie tylko do historii radia ale do historii opowiadanej jako przykład wpływu jaki media mają na nasze życie. Kolejnym takim przykładem jest ukazana w książce historia programu „Twenty One” i jednego z jej bohaterów Charlesa van Dorena – który z podziwianego wielokrotnego zwycięzcy programu stał się symbolem oszustwa mediów. Jak się okazuje także naukowcy chcący stać się popularni, bogaci lub po prostu zapisać się w swojej dziedzinie nauki dla potomnych dopuszczają się oszust, czasem spektakularnych, a czasem takich które na jaw wychodzą dopiero wiele lat później i okazują się dla nauki ślepą uliczką. Tak było z raportem Alfreda Kinseya na temat seksualności czy też z „człowiekiem z Piltdown” rzekomym „brakującym ogniwem”, które okazało się (po prawie 40 latach) jedynie oszustwem.

Internet bez którego wiele osób już nie wyobraża sobie życia, tak jak wcześniej prasa, radio, a później telewizja został wykorzystany do wielu oszustw. Oszust, które teraz mogą osiągać niewyobrażalną kiedyś skalę, a także przybierać nigdy wcześniej niespotykane formy. Tak było z fikcyjnym blogiem Nicole Kaycee 19 letniej dziewczynki cierpiącej na raka, której autorem okazała się Deborah Swenson, a cała historia jedynie wytworem jej wyobraźni. W temacie komputerowych przestępstw nie mogło oczywiście zabraknąć hakerów i Kevina Mitnicka, którego historię znajdziemy również w tej książce.

Autor bierze także „pod lupę” historię sióstr Fox, Harrego Houdiniego i hrabiego De Saint-Germain choć w tych przypadkach nie potrafi jednoznacznie udowodnić ich oszustw więc sprytnie pozostawia ich przedstawione biografie do oceny czytelnika. Kolejną z przedstawionych ciekawostek zasługujących na uwagę jest służba Jaspera Maskelyne – iluzjonisty – w armii Jego Królewskiej Mości i jego plan ukrycia portu w Aleksandrii przed niemieckimi bombowcami, a także późniejsze wynalazki i pomysły z dziedziny wojskowości. Na uwagę zasługuję też przedstawione w książce historie wielu naszych rodaków i ich sposobów (w większości nielegalnych) na zdobycie dużych pieniędzy w czasie oraz zaraz po okresie wielkich przemian w Polsce czy po upadku komunizmu. Historia Macieja Zuby, Janusza Trela „Krakowiaka”,  Lecha Grobelnego czy też Bogusława Bagsika pokazują jak pomysłowy może być człowiek jeśli chce osiągnąć duże zyski niekoniecznie legalnie.

Znajdziemy tutaj też postać Satya Sai Baby czy Charlesa Mansona jako fałszywych mesjaszy oraz opis planu hitlerowskich Niemiec wywołania hiperinflacji w Wielkiej Brytanii przez zalanie rynku fałszywymi funtami. To i wiele więcej można przeczytać w tej książce, która jest ciekawą lekturą ukazującą pomysłowość jednych i naiwność drugich. Polecam

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *