Testy/Opinie

HP EliteBook 840 G3

W mojej aktualnej pracy dostałem ten komputer jako moje jedyne narzędzie pracy. Nie jest to dziwne biorąc pod uwagę, że praktycznie cała moja praca opiera się na zdalnym zarządzaniu infrastrukturą.

Parametry:

Szczegółowe parametry laptopa znajdziemy na stronie producenta, a występuje on naprawdę w wielu konfiguracjach. Ja przytoczę poniżej najważniejsze elementy zestawu, który wpadł w moje ręce.

Procesor: Intel i7 – 6600U 2,6 – 3.4 GHz
Pamięć: 16 GB DDR4
Ekran: 14” 1920 x 1080
Dysk twardy: 256 GB SSD
Karta grafiki: Intel HD Graphics 520
System operacyjny: Windows 10 Pro 64bit
Złącza: 2 x USB 3.0, 1 x USB 3.1, VGA, RJ45, audio we/wy, czytnik kart SD/MMC, SmartCard, NFC, DisplayPort, złącze stacji dokującej
Wymiary: 338 x 237 x 18,9 mm
Waga: 1,54 kg
Inne: kamerka internetowa 720p, podświetlana klawiatura

Pierwsze wrażenie:

Laptop ten występuje w bardzo wielu konfiguracjach więc każdy może dobrać indywidualne elementy pod siebie. Na pierwszy rzut oka wydaję się mały i leciutki i taki w rzeczywistości jest. Spokojnie wrzucimy go do plecaka i nie będzie tam ani obciążeniem ani problemem.

Wrażenia po dłuższym użytkowaniu:

14 cali jest na tyle małe, że można spokojnie wrzucić go do plecaka, a na tyle duże, że praca jest komfortowa, a nawet da się na nim obejrzeć jakiś film. Sam laptop pracuje bez zarzutu, a zainstalowane podzespoły gwarantują przyzwoite osiągi. Dzięki 16GB pamięci spokojnie odpalałem na nim 3 maszyny wirtualne do testów i nie zauważałem jakiegoś spadku mocy. Pod większym obciążeniem można zauważyć wzrost temperatury i słyszalną pracę wiatraka ale nie jest ona przeszkadzająca czy denerwująca.

Z laptopem mimo dwóch lat dość intensywnej pracy nie miałem nigdy problemu. Non stop przenoszony, pracujący w różnych warunkach i pozycjach. Działający zarówno w roli komputera stacjonarnego jak i zdalnego. Zawsze spisywał się bez zarzutu. Dodatkowo mogę powiedzieć, że jego prawdziwe możliwości ujawniały się dopiero po podłączeniu do stacji dokującej. Tam nawet na 3 monitorach 24 calowych nie było problemu z efektywną pracą.

Bateria jest bardzo przyzwoita i naprawdę da się wyciągnąć deklarowane przez producenta 6 godzin.

Dzięki srebrnej obudowie nie widać na nim tak drastycznie śladów palców, rys czy zwykłych zabrudzeń. Całość spasowana jest bardzo dobrze więc ani się nie zgina ani nie trzeszczy. Podświetlana klawiatura to dodatkowy komfort przy słabych warunkach oświetlenia.

Przyznam, że sprzęt tak mi się spodobał, że zacząłem się rozglądać za zakupem polisingowego do prywatnego użytku. Aktualnie jest to wydatek około 2000 zł ale myślę, że warto zainwestować i mieć sprzęt który posłuży jeszcze dobrych parę lat jako bardzo dobre narzędzie do pracy.

Podsumowanie:

Zalety:
– mały i lekki
– stabilna praca
– wygodny
– długa praca na baterii – nawet ponad 6 godzin
– dużo różnych możliwych konfiguracji sprzętowych

Wady:
– brak

Ogólnie oceniam ten laptop na 9/10 i poleciłbym go komuś kto potrzebuje laptopa małego, wytrzymałego i stabilnego. Na pewno sprawdzi się zarówno do codziennej pracy z zewnętrznymi monitorami jak i do zadań wymagających zdalnego dostępu do urządzeń czy usług.

HP EliteBook 840 G3
HP EliteBook 840 G3

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *