Kultura

Opowieść o Shikanoko – Lian Hearn

Świat jest wielką planszą do gry na której mityczne, potężne istoty rozgrywają swoje niekończące się potyczki.

Autorka zabiera nas w świat feudalnej Japonii oraz jej wierzeń i mitów. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który zupełnie nie ze swojej winy stanie się jedną z najbardziej znaczących postaci okresu w którym przyszło mu żyć. Ale to dopiero później, znacznie później. Puki co podążymy z nim ścieżkami tajemnic, magii ale też brutalnych walk o władzę i spisków.

Shikanoko czyli Dziecko Jelenia będzie jego przybranym imieniem niedługo po tym jak stanie się umarłym dla świata. Jego wuj przejmie cały należny mu majątek, a on sam cudem ocaleje z planowanego zamachu na swoje życie. Głęboko w lesie spotka Shisoku – górskiego czarownika, który za pomocą wiedzy i magii stworzy dla niego potężną maskę. Dzięki niej będzie mógł ujarzmić moc Ciemnego Lasu ale tylko wtedy kiedy nauczy się jej używać, a na to może nie mieć wystarczająco czasu. W kraju dzieją się rzeczy niezwykłe. Wojna domowa, walka o tron, poszukiwania ostatniego prawowitego dziedzica Lotosowego Tronu. Każda z poznanych przez nas postaci ma swoją misje do wypełnienia i od jej rezultatu zależeć mogą losy całego kraju.

Naprawdę fajnie się czyta. Na początku trochę człowiek gubi się ze względu choćby na imiona czy nazwy różnych mitologicznych istot, które nie występują w naszej kulturze ale po pewnym czasie historia zaczyna na prawdę wciągać.

Dwutomowe wydanie zbiorcze zawiera wszystkie części przygód Shikanoko czyli Cesarz Ośmiu Wysp, Jesienna Księżniczka, Dziecko Smoka,  Pan Ciemnego Lasu oraz Gra w go z Tengu. Zarówno okładki jak i wykończenie książek są bardzo miłe dla oka i wyglądają trochę jak stare tomiszcza. Polecam.

Cesarz Ośmiu Wyspa - Opowieść o Shikanoko - Lian Hearn
Cesarz Ośmiu Wyspa – Opowieść o Shikanoko – Lian Hearn
Pan Ciemnego Lasu - Opowieść o Shikanoko - Lian Hearn
Pan Ciemnego Lasu – Opowieść o Shikanoko – Lian Hearn

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *