Kultura

Siedem lat w Tybecie (1997)

Oparty na faktach film opisujący drogę i przemianę wewnętrzną jakiej doznał Heinrich Harrer podczas swojej wyprawy w Himalaje w celu zdobycia Nanga Parbat – dziewiątego co do wysokości szczytu świata.

W roku 1939 Heinrich Harrer wyrusza wraz z niemiecką wyprawą w Himalaje pozostawiając w Austrii swoją ciężarną żonę – Ingrid. Podczas jego wspinaczki w domu rodzi mu się syn, a nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Wskutek złej pogody i ryzyka lawinowego wspinacze zmuszeni zostają do zejścia do niższego obozu gdzie dowiadują się, że Anglia przystąpiła do wojny, a oni stają się jeńcami wojennymi. Wszyscy zostają przetransportowani do obozu w Dehra Dun z którego Heinrich podejmuje wielokrotne bezskuteczne próby ucieczki. W międzyczasie pisze do żony i syna aby dać im znać o swoim położeniu. W odpowiedzi dostaje do podpisania papiery rozwodowe. Dzięki zdobytemu przez innych współwięźniów mundurowi angielskiemu, jemu i paru innym osobom udaje się w końcu opuścić obóz. Oddziela się jednak od grupy uciekinierów i wyrusza samotnie na północ.

Po jakimś czasie spotyka Aufschnaitera – ostatnią niezłapaną osobę z grupy uciekinierów. Razem wyruszają do Tybetu. Po wielu trudach podróży docierają w końcu do świętego miasta i stolicy Tybetu – Lhasy. Tutaj rozpoczyna się druga część filmu w której uwaga skupia się na zmianach zachodzących w Heinrichu, jego przyjaźni z duchowym przywódcą Tybetańczyków – Dalai Lamą XIV oraz polityki i agresji Chińskiej na Tybet.

Film godny polecenia.

2 komentarze

 • Jakub Milczarek

  Film fantastyczny i pod każdym względem budzi we mnie pozytywne odczucia! Zdjęcia, klimat, sposób poprowadzenia akcji (na faktach), gra aktorska i muzyka tworzą rewelacyjny całokształt!
  Co do Twojego opisu mam tylko jedną uwagę/pytanie – czy w 1939 były jeszcze jakieś inne Niemcy, bo piszesz „nazistowskie Niemcy”?
  Chyba że wg Ciebie nazizm w odróżnieniu do wyznawanych tam wtedy socjalizmu i faszyzmu ma szczególne znaczenie dla filmu?

 • Świętokrzyski Włóczykij

  Często państwo niemieckie z okresu drugiej wojny światowej określa się jako „nazistowskie Niemcy”, a nie po prostu Niemcy i powody są rożne, od historycznych poprzez polityczne.
  W moim wypadku jest to raczej tylko informacyjnie 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *