Astronomia

Blue Origin i kolejni kosmiczni turyści

Ostatnie dni obfitują w iście kosmiczne wiadomości.

Dzisiaj w podróż w przestrzeń kosmiczną udał się Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata. Wraz z trójką innych osób, w tym 82 letnią Wally Funk przekroczył magiczną granicę 100 kilometrów, uznawaną za granicę atmosfery ziemskiej.

Cała podróż trwała jedynie 11 minut, a stan nieważkości około 4 minut. Biorąc pod uwagę plany turystyczne będzie to chyba jeden z najszybszych sposobów na wydanie paruset tysięcy dolarów.

Data lotu została wybrana nieprzypadkowo bo wypada w rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu czyli 20 lipca 1969 roku. Zresztą nie był to jedyny historyczny i miły akcent tego lotu. Pojazd, który został użyty to New Shepard, którego nazwa oczywiście jest hołdem dla pierwszego amerykańskiego astronauty. Wspomniana Wally Funk była jedną z kobiet, które w latach 60tych przeszły szkolenie dla astronautów ale nigdy nie opuściła naszej planety. Stała się ona jednocześnie najstarszą osobą w kosmosie.

Cały lot można było obserwować na żywo w internecie. Niesamowite do czego doszliśmy w ostatnich latach, a to jeszcze nie koniec tego roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *