Poszukiwania idealnego pistoletu trwają praktycznie od samego początku jego wynalezienia.
Przez ten czas powstało całe mnóstwo różnych konstrukcji i nowinek. Na początku terminem „cudowne” określano właśnie nowości konstrukcyjne na które starzy wyjadacze patrzyli ironicznie. Z czasem okazało się, że wiele z nich zdało egzamin i było dalej rozwijanych.
Obecnie cudowne dziewiątki liczą 60 typów pistoletów w setkach modyfikacji i usprawnień. Autor stara się poprowadzić nas przez tą wielką rodzinę. Trochę historii, trochę danych technicznych, opisów, wad i zalet. Taki trochę przekrój przez ciekawsze konstrukcje przełomu wieków.
Niestety wadą takich książek jest to, że szybko się dewaluują bo nowinki techniczne i nowe jednostki broni pojawiają się cały czas. Ciekawe do poczytania ale raczej nie sięgniemy do tej książki nigdy więcej.

Cudowne Dziewiątki – Stanisław Kochański
Inne podobne wpisy:
-
Egzekutor - Stefan DąmbskiKsiążka będąca wspomnieniami człowieka, który jako nastolatek trafia do AK i zostaje wykonawcą wyroków śmierci na okupantach i konfidentach. Autor, a zarazem główny bohater, po wielu dziesięcioleciach od opisywanych wydarzeń postanawia przedstawić swoją historię. Historię nie skupiającą się wyłącznie na przedstawieniu poszczególnych akcji i gloryfikowaniu…
-
Broń krótka na świecie - Jean-Noel MouretAlbum o broni krótkiej ze szczątkowymi informacjami na jej temat. Na pierwszy rzut oka książka sprawia wrażenie albumu różnych jednostek broni i chyba trochę taki miał być jej cel. Niestety, krótko mówiąc jest bardzo uboga. Zarówno w treść, której jest jak na lekarstwo jak i…
-
Broń Strzelecka - Ian V. HoggKsiążka należy do serii Sprzęt Wojskowy Końca XX wieku i na ponad 150 stronach przedstawia przegląd wielu konstrukcji strzeleckich z tego okresu. Autor poświęca dwie strony na każdą jednostkę broni. Znajdziemy tu schematy, przekroje zdjęcia oraz opisy wybranych przez autora pistoletów, rewolwerów i karabinów. Do…