Kultura

Strzelanie z broni odprzodowej – Podręcznik – Grzegorz Nowak

Strzelectwo czarnoprochowe zdobywa coraz większą rzesze entuzjastów.

Odkąd w Polsce prawo pozwala posiadać bez pozwolenia broń palną wyprodukowaną przed 1850 rokiem oraz jej funkcjonalne repliki grono strzelców czarnoprochowych z roku na rok się powiększa. Na strzelnicy coraz częściej spotykam osoby które po oddaniu strzału pozostawiają po sobie wielką chmurę dymu. Jest to o tyle fajne, że brać strzelecka rośnie w siłę, a ludzie mogą poznać ten piękny sport bez potrzeby wyrabiania pozwolenia i przechodzenia całej długiej i żmudnej drogi.

Nie raz miałem okazję obserwować kolegów podczas wizyty na strzelnicy z czarnoprochowcami i muszę przyznać, że jest to zupełnie inne strzelenie niż współcześnie. Co ciekawe broń taka jest znacznie niebezpieczniejsza od współczesnej i to przede wszystkim dla samego strzelca. Ilość rzeczy które mogą pójść nie tak lub które mają wpływ na udane oddanie strzału jest znacząco większa niż z broni współczesnej. Strzelectwo czarnoprochowe na pewno uczy pokory, dokładności i cierpliwości.

Książka „Strzelanie z broni odprzodowej” przybliża trochę ten świat i próbuje przekazać pewne podstawy tej dziedziny sportu. Autor na nieco ponad 100 stronach przechodzi przez informację o prochu, kapiszonie, pociskach i broni. Daje praktyczne rady i zwraca uwagę na możliwe niebezpieczne sytuacje. Książka zawiera całkiem dużo schematów, tabel, rysunków, a w końcu zdjęć broni historycznej ze zbiorów prywatnych. Trudno mi jednak nie odnieść wrażenia, że autor wiele tematów mocno uprościł bądź nie rozwijał. Z drugiej strony niektóre informację wydają się po prostu zbyteczne lub dodane tylko po to żeby wyszło więcej stron. Wiedza encyklopedyczna aktualnie dostępna jest bardzo łatwo w internecie, a z podręcznika człowiek oczekuje bardziej informacji praktycznych, które można wykorzystać w codziennym użytkowaniu broni i doskonaleniu swoich umiejętności.

Mimo wszystko myślę, że książka warta jest do przeczytania przez osoby które dopiero zaczynają i chciały by coś więcej dowiedzieć się o tym z czym wiąże się strzelectwo czarnoprochowe.

Strzelanie z broni odprzodowej - Podręcznik - Grzegorz Nowak
Strzelanie z broni odprzodowej – Podręcznik – Grzegorz Nowak

2 komentarze

 • Tomek Kwiatkowski

  Czy można kupić u Ciebie tą książkę „Strzelanie z broni odprzodowej – Grzegorz Nowak”.
  A jeżeli nie to może wiesz gdzie.

  Pozdrawiam
  Tomek Kwiatkowski
  601 724 874

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *