Wyprawy

Egipt – podróżowanie

Po ostatnich atakach terrorystycznych w świątynie Hatszepsut po niektórych częściach Egiptu można poruszać się jedynie w konwojach. Konwój taki jest prowadzony i zamykany przez pojazd policji, a do autokarów wsiadają „tajniacy” aby mieć na wszystko oko. Konwoje takie mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie samotny autokar na środku pustyni miałby w przypadku awarii duże problemy z wezwaniem pomocy, a tak mamy pewność, że nikomu nic się nie powinno stać.

W przeciwieństwie do przyjemnych i klimatyzowanych autokarów wycieczkowych autobusy lokalne nie należą do przyjemności i jazda nimi powinna być traktowana jako sport ekstremalny i takie też warunki zdrowotne należy spełnić przed próbą przedostania się gdzieś takim transportem. Oczywiście panuje tu zasada iż w różnych częściach Egiptu autobusy te będą mniej lub bardziej ekstremalne.

Taksówki. Te należą do najlepszych i najtańszych środków transportu po Egipcie. Musimy jednak pamiętać aby przed wejściem do taksówki uzgodnić cenę oraz czy ta cena dotyczy jednej osoby czy wynajmu całej taksówki. Tutaj trzeba się ostro targować ale będąc pierwszy raz w Egipcie nie należy przesadzać. W niektórych taksówkach są liczniki, ale nie łudźmy się, albo nie działają, albo są wyłączone albo będą wskazywać całkowicie inne rzeczy niż zdrowy rozsądek podpowiada.

Pociągi. Ciężki temat. Klasa europejska/nie arabska wygląda jak u nas klasa piąta. Kible u nas w pociągach porównując do Egipskich powinny mieć pięć gwiazdek. Po wejściu do takiego miejsca w naszym przedziale wyszedłem z załzawionymi oczami bo smród po prostu szczypał w oczy. Kolega jadący koło mnie po sprawdzeniu co mnie tak zaskoczyło musiał napić się alkoholu żeby odkazić usta i żołądek podchodzący do gardła. Obsługa standardowo arabska więc musimy się liczyć na częsty bakszysz z byle powodu. Dodatkowo dochodzą karaluchy i możliwość, że akurat koło nas będzie siedział arab przez całą drogę śpiewający Koran.

Wielbłądy i inne lokalne środki transportu na pewno będą stanowiły wspaniałe wspomnienie, a i zdjęcia z takich podróży należą do najpiękniejszych. Jednak i tu sprawdza się zasada sprawdzonych przewoźników. Nawet spod piramid potrafią wywieźć turystę w pustynie i potem targować cenę powrotu. Najlepiej jeśli chcemy posmakować pustynnej wędrówki zgłosić się grupą do jakiegoś lokalnego biura organizującego całodniowe eskapady na wielbłądach przez pustynię z oglądaniem zachodzącego czy wschodzącego słońca na pustyni oraz z wizytą w beduińskiej wiosce.

W przypadku każdego transportu branego na własną rękę należy pamiętać aby nie jechać samemu. Częste są przykłady wywiezienia gdzieś turysty a potem negocjowanie ceny powrotu. Ogólnie niestety w Egipcie nie ma pewnego środka transportu który da nam gwarancję, że dojedziemy tam gdzie chcemy, kiedy chcemy i za ile chcemy. Nawet wycieczki organizowane przez lokalne i sprawdzone biura mogą zamienić się w nieprzyjemną przygodę. W tydzień po moim przyjeździe z Egiptu na takiej wycieczce została porwana grupa niemiecka. Niestety mimo wszelkich środków ostrożności musimy mieć świadomość, że Egipt nie jest krajem całkowicie bezpiecznym.

Po przeczytaniu powyższego tekstu nie jedna osoba pomyśli iż do Egiptu najlepiej jechać jedynie na wypoczynek i siedzieć cały czas w hotelu. Moim zamiarem nie było straszenie nikogo, a wszystkie te powyższe fakty dodają jedynie dreszczyku emocji podczas samodzielnych wypraw po tym kraju. Z czasem nauczymy się patrzeć na wiele rzeczy tam obecnych z przymrużeniem oka i zrozumiemy iż takie właśnie elementy stanowią o niezapomnianych przeżyciach które się wspomina przez całe życie. Czternaście godzin w pociągu jadącym przez cały Egipt z południa na północ w wagonie pełnym arabów będę pamiętał jeszcze przez wiele lat jako dowód na to iż jak się chce to wszędzie można jechać i wszędzie można przeżyć ciekawe przygody i zdobyć nowe doświadczenia. Próba wyłudzenia przez taksówkarza dziesięciokrotności za przejazd oraz wspomnienia znajomych porwanych w taksówce w Kairze uświadomiły mi iż wszędzie i na każdym kroku możemy spotkać się z sytuacją wymagającą od nas niesamowitej elastyczności, opanowania i logicznego myślenia.

Przedstawione przeze mnie sytuacje należą do ekstremalnych ale nie należą do rzadkości uważam więc iż przedstawienie ich było bardzo ważne i da wielu wybierającym się do Egiptu świadomość czego mogą się spodziewać i czy będą w stanie sobie z tego typu problemami poradzić.

2 komentarze

  • Jakub Milczarek

    Praktyczny tekst ale myślę, że wiele osób nastraszyłeś…
    Tak czy inaczej – kiedyś się do Egiptu wybiorę i obiecuję, że spróbuję wszystkich środków komunikacji 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *