Wyprawy

Wyprawa na północ Polski – Malbork

Malbork znany też pod niemiecką nazwą Marienburg to największy na świecie gotycki zamek wzniesiony przez Zakon Krzyżacki i będący siedzibą wielkiego mistrza.

Następnego dnia po zakończeniu obchodów Bitwy pod Grunwaldem kiedy słońce  dopiero wstawało postanowiłem zwinąć obóz i wyruszyć w kierunku Malborka. Przedzierając się przez ulewny deszcz, zalane drogi i objazdy dotarłem do warowni nieco przed południem. Niestety nie tylko ja miałem pomysł odwiedzenia zamku – z każdej strony ciągnęły do niego tłumy zwiedzających i kolejki samochodów. Po odstaniu swojego w kolejce dołączyłem do grupy prowadzonej przez przewodnika i udałem się na zwiedzanie. Na pobieżne obejrzenie zamku trzeba mieć przynajmniej 4-5 godzin z których większość spędzimy z przewodnikiem ale bardzo wiele atrakcji omija oficjalna droga zwiedzania i warto samemu zagłębić się w zamkowe pomieszczenia.

Budowę zamku z inicjatywy komtura dzierzgońskiego Hermanna Schoenberga i mistrza krajowego Teodoryka Gatirslebe rozpoczęto około 1274 roku. W 1280 zbudowano kościół NMP, a w 1300 po otoczeniu zamku nowym murem powstało międzymurze przeznaczone na ogrody i cmentarz. W 1309 Malbork stał się oficjalną stolicą całego zakonu krzyżackiego i aby mógł dobrze spełniać swoją nową rolę przystąpiono do jego gruntownej modernizacji – na miejscu dawnego przedzamcza powstał Zamek Średni, a Zamek Wysoki został wzmocniony i otoczony dodatkowymi umocnieniami. Kolejne etapy rozbudowy obejmowały głównie Zamek Niski. Pierwsza próba zdobycia zamku i jego oblężenie to już rok 1410 i mimo przynajmniej trzech okazji opanowania zamku przez wojska Władysława Jagiełły zamek pozostał niezdobyty.

Przez następne lata zamek pozostał niezdobyty i dopiero w 1457 został wykupiony z rąk krzyżackich stając się własnością korony polskiej. W 1626 roku zamek zostaje zdobyty przez Szwedów i pozostaje w ich rękach aż do 1635.  W 1644 na Zamku Wysokim wybucha pożar trawiąc krużganki i dachy. Podczas „potopu” w 1656 zamek ponownie wpada w ręce Szwedów. Kolejne stulecie nie przynosi poprawy sytuacji i zamek przechodzi z rąk do rąk pomiędzy wojskami saskimi, szwedzkimi i rosyjskimi. Po przejęciu zamku przez zaborcę pruskiego w 1772 zostaje przekształcony na koszary wojskowe, magazyny, a pałac wielkich mistrzów na manufakturę tkacką. Pojawiły się nawet pomysły rozebrania zamku celem pozyskania cegieł do budowy koszar. Na szczęście plan ten nie został nigdy wprowadzony w życie. Dopiero w 1816 powołano Zarząd Odbudowy Zamku w Malborku i rozpoczęto jego ponad 100 letnią rekonstrukcję.

Cała długoletnia odbudowa zamku została zaprzepaszczona kiedy to w wyniku działań wojsk sowieckich w 1945 zamek został obrócony w ruinę. Niektóre jego części zostały zniszczone w 80%, a ogrom zniszczeń można obejrzeć na zdjęciach w jednej z sal zamkowych. Po wojnie zamek zabezpieczono, a następnie rozpoczęto systematyczną odbudowę. Aktualnie dalej nie odzyskał on dawnej świetności.

Na zamku znajduje się wiele ciekawych miejsc i eksponatów wiec warto go odwiedzić i poświęcić nawet cały dzień na poszukiwanie ciekawych zakątków.

Cała galeria znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *