Kultura

Generał Nil (2009)

Swojego czasu przeczytałem na stronie Jakuba Milczarka artykuł na temat filmu „Generał Nil”. Ponieważ tematyka wydała mi się bardzo ciekawa postanowiłem go obejrzeć i napisać parę słów.

„Generał Nil” to historia generała Augusta Emila Fieldorfa, który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Jedną z akcji o której warto wspomnieć był zamach na Franza Kutscherę – kata Warszawy, dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa.

Mimo retrospekcji do okupowanej Warszawy większość filmu skupia się na powojennej historii generała po jego powrocie do Polski z zesłania do obozu pracy na Uralu. Próby znalezienia się w kraju, odmowa współpracy z komunistycznymi władzami, a w końcu aresztowanie i sfingowany proces. Film który przybliża przemilczaną przez lata historię wielkiego Polaka, prawdziwego patrioty nie uginającego się przed komunistyczną władzą do końca. Warto obejrzeć i zastanowić się nad prawdziwym obrazem naszej powojennej historii.

2 komentarze

  • MAciek

    Film mnie też poruszył. Czytałem lata temu ( zaraz po transformacji ustrojowej) książkę o tej zbrodni w imieniu prawa. Zaciskają się pięści.
    IPN jak każda organizacja nie jest wolna od manipulacji. Na szczęście lata temu Nil został zrehabilitowany, nie mogą doszukiwać się plotek wyssanych z palca.

  • Świętokrzyski Włóczykij

    Ciekawe ilu jeszcze bohaterów zostało zagrzebanych i zapomnianych w naszej historii. O ilu nigdy się nie dowiemy bo byli niewygodni władzy. Zamiast produkowania taśmowych seriali powinno robić się takie filmy, aby starzy doczekali rehabilitacji, a młodzi nigdy nie zapomnieli.
    Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *