Wydarzenia

Rekonstrukcja „Bitwy pod Mokrą” czyli manewry ASG na Pustyni Błędowskiej

W niedzielę 25 kwietnia 2010 odbyły się na Pustyni Błędowskiej manewry ASG którym tłem historycznym była „Bitwa pod Mokrą”.

Około 200 uczestników podzielonych na zespoły: „polskie” i „niemieckie” prowadziły przez cały dzień przy palącym słońcu działania operacyjne na rozległym terenie jedynej pustyni w Europie. Liczne zadania przygotowane dla poszczególnych grup przez organizatorów, udział pojazdów (BRDM 2 i Gaz 69) oraz efekty pirotechniczne dopełniały klimatu dobrej zabawy ale i poważnych działań strategicznych. Często kluczem do zwycięstwa oprócz siły ognia, taktyki i umiejętności skutecznego kamuflażu była także umiejętność zimnej oceny sytuacji i wykorzystania łączności pomiędzy poszczególnymi dowódcami jednostek, a sztabem centralnym. Kulminacją manewrów był przeprowadzony przez siły „niemieckie” ostateczny atak na umocnione siły „polskie” i sztab skąd dowództwo prowadziło desperacką, acz bardzo skuteczną obronę bazy. Skuteczną tak bardzo iż finałem imprezy było zwycięstwo sił „polskich” co zapewne zaskoczyło organizatorów i atakujących. Po zakończeniu działań operacyjnych wszyscy uczestnicy mogli posilić się w kuchni polowej i wymienić wrażenia z imprezy.

Warto także wspomnieć iż zabezpieczeniem medycznym zajmował się Ochotniczy Sztab Ratownictwa, a od soboty z terenu manewrów nadawała stacja okolicznościowa HF71MOKRA uruchomiona przez członków Stowarzyszenia Krótkofalowców Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

b1

b2

b3

b4

Cała galeria z tego wydarzenia znajduje się tutaj.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *