Kultura

Krótka historia prawie wszystkiego – Bill Bryson

Naukowcy, a wcześniej filozofowie od zawsze starali się dojść do tego skąd się wzięliśmy. I to nie tylko my jako ludzkość ale nasza planeta czy w końcu cały wszechświat. W skutek tych rozmyślań, a także licznych eksperymentów na przestrzeni dziejów powstawała niezliczona ilości teorii i pomysłów. Jedne upadały od razu, a inne stawały się na wiele lat nawet jeśli nie pewnikiem to przynajmniej teoriami dominującymi na których potwierdzenie bądź też obalenie pracowały kolejne rzesze naukowców i myślicieli.

W szkołach i na uczelniach najczęściej podaje się najbardziej aktualne teorie o powstaniu wszechświata, układu słonecznego czy też życia na ziemi. Pomija się wcześniejsze jako już nieaktualne i dawno „obalone”. Wspomina się jedynie o tych które wydają się najbardziej absurdalne bądź śmieszne jak teoria o płaskiej ziemi. Niestety wskutek takiego podawania wiedzy jako ścisłych faktów wiele osób zraża się do nauki jako takiej i „wkuwa” wszelkie teorie jako pewnik bez głębszego zastanowienia się nad nimi czy zainteresowania się co było wcześniej i dlaczego aktualnie akurat ta teoria jest nauczana. W praktyce okazuje się jednak, że sama teoria jest jedynie „wierzchołkiem góry lodowej” całego procesu jej powstawania, często zakulisowych układów, naginania faktów lub pomijania tych niepasujących. Wychodzi z tego, że nauka potrafi być wdzięcznym tematem do poświęcenia swojego życia i zdrowia, dająca satysfakcję i spełnienie ale potrafi być także brutalna i brudna kiedy to „stara gwardia” nauki broni swoich „okopów wiedzy” przed zakusami młodych niosących odmienne teorie od tych już przyjętych. Walka taka trwa cały czas, a teorie które niedawno były wyśmiewane stają się praktycznie z dnia na dzień faktami naukowymi.

Bill Bryson w swojej książce „Krótka historia prawie wszystkiego” w doskonały i pełny humoru ale jednocześnie pouczający i ciekawy sposób przedstawia stan aktualnej wiedzy i etapy po których do niej dochodziliśmy z działów takich jak: astronomia (historia wszechświata, układu słonecznego, ziemi), geologia (określanie wieku ziemi oraz jej budowy i rozmiarów, a także jak „odkryto” ruchy górotwórcze i jak powstała teoria ruchu płyt tektonicznych), fizyka (od Newtonowskiej do kwantowej), biologia (kiedy powstało życie i jak wyglądało, ile było wymierań – jakie były ich powody i konsekwencje, jak narodziła się paleontologia,  czy w końcu skąd wziął się człowiek), chemia (jak odkrywano pierwiastki, jak powstała tablica Mendelejewa i jak podtlenek azotu z popularnego narkotyku stał się środkiem znieczulającym) oraz wiele wiele innych tematów o których już dziś dzieci uczą się w podstawówkach, a wielu z nas nadal nie wie skąd się wzięły i dlaczego są lepsze od nauczanych jeszcze 50 lat temu.

Wspaniała wędrówka od powstania wszechświata po czasy współczesne okraszona dobrym humorem, licznymi dygresjami i błyskotliwymi komentarzami. Polecam.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *