Kultura

Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Nasza polska fantastyka ma bardzo wiele do zaoferowania, a jedną z na pewno godnych polecenia serii jest właśnie Pan Lodowego Ogrodu.

[…]Mówili, że pojawił się wprost z nocy, jadąc na wielkim jak smok koniu, z jastrzębiem siedzącym na ramieniu i wilkiem biegnącym obok. Mówili różne bzdury. Było całkiem inaczej. Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.[…]

Tak zaczyna się przygoda Vuko Drakkainen-a. W dalekiej przyszłości gdzie ludzkość podróżuje przez bezmiar kosmosu jak my na wakacje do Egiptu. W końcu odkrywamy pierwszą inteligentną cywilizację ale jej poziom rozwoju przypomina nasze czasy średniowiecza.

Oczywistym staje się fakt iż planeta zostaje objęta kwarantanną i całkowitym zakazem ingerencji w rozwój młodej rasy. Jednak badania i obserwacja z ukrycia są prowadzone. Wysłana zostaje nawet niewielka ekspedycja naukowa celem przeprowadzenia bardziej bezpośrednich badań.

Niestety coś idzie nie tak jak planowano. Planeta ma dziwną właściwość, a mianowicie wszystko co elektronicznie w błyskawicznym tempie przestaje działać, a dodatkowo można na niej zaobserwować coś co daje się wytłumaczyć jedynie słowem „magia”.

Vuko poznajemy w momencie w którym ma zostać wysłany jako jednoosobowa misja ratunkowa dla wcześniej wspomnianej ekspedycji naukowej. Dwa lata wcześniej utracono z nią kontakt, a w związku z ryzykiem jakie niesie pozostawienie tam sprzętu postanowiono, że wysłanie tajnej wojskowej misji będzie najbardziej adekwatne do sytuacji.

Uzbrojony w najnowocześniejsze zdobycze techniki ale takie, które nie padną zaraz po wylądowaniu, Vuko wysłany zostaję na całkiem obcą sobie planetę gdzie jak się okaże wpląta się w epickich rozmiarów historię.

Jakby równolegle z głównym wątkiem prowadzona jest historia Filara, syna Oszczepnika, księcia Tygrysiego Tronu, która sama w sobie urasta do rangi osobnej powieści. Niesamowita i wprowadzająca czytelnika jeszcze głębiej w świat Midgaardu.

Świat i bohaterowie wykreowani są rewelacyjnie i przekonywająco. Książki naprawdę potrafią wciągnąć, a dzięki wartkiej akcji nie wiadomo kiedy docieramy do końca kolejnego tomu. Również grafiki jakimi opatrzone jest najnowsze wydanie zasługują na wspomnienie ponieważ są świetnie dopasowane do historii i naprawdę bardzo dobre. Polecam!

pan-lodowego-ogrodu-tom-1
Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz
pan-lodowego-ogrodu-tom-2
Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz
pan-lodowego-ogrodu-tom-3
Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz
pan-lodowego-ogrodu-tom-4
Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *