Wyprawy

Sosnowica – 413 m n.p.m. – KGŚ 11

Sosnowica jest najwyższym szczytem Wzgórz Tumlińskich należących do Gór Świętokrzyskich. Jej wysokość to 413 m n.p.m.

Zdobyć tą górę można na dwa sposoby z czego jeden ze zdobywaniem ma niewiele wspólnego. Oba sposoby to wędrówka czerwonym szlakiem będącym częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Jadąc z Zagnańska w kierunku Kielc mijamy miejscowość Siodła, a zaraz za nią zatrzymujemy się na najbliższym przystanku PKS. Stąd idziemy piechotą parę do parunastu minut i już jesteśmy na szczycie. Ambitniejsza droga zajmująca nawet parę godzin i wiedzie z miejscowości Tumlin-Węgle. Tutaj najpierw będziemy szli asfaltową drogą, która z czasem w środku lasu przejdzie w drogę gruntową. Po jakimś czasie dojdziemy do rzeczki przez którą trzeba się przeprawić, a chwilę później dojdziemy do niewielkiej polany z drewnianymi stołami/siedzeniami oraz miejscem na ognisko. To będzie dopiero połowa drogi. Pozostała część wiedzie także przez las i oprócz tablic  Nadleśnictwa Zagnańsk nie mamy co liczyć na jakieś urozmaicenia czy ciekawe widoki.

Małe sprostowanie dzięki informacji od Pawła (w komentarzu): Sosnowica przez którą przechodzi szlak nie jest najwyższym szczytem Wzgórz Tumlińskich – najwyższy szczyt (ale bez nazwy na mapie lub pod tą samą nazwą) znajduje się na północny wschód od pobliskiego kamieniołomu i liczy 416 m.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Bardzo łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony
stan Stan szlaku Dobry (znaki widoczne, łatwe do znalezienia)
czas Czas wejścia Z Siodła – 0:05 h, z Tumlina – ok 1:30 h
odleglosc Odległość do pokonania Z Siodła – ok 100 m, z Tumlina – ok 3km
przewyzszenie Przewyższenie Z Siodła – ok 10 metrów, z Tumlina – ok 100 m
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak ale można postawić auto koło pomnika na parkingu ziemnym lub przy drodze w Tumlinie
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie lub agroturystyce

8 komentarzy

 • Paweł

  Właściwy szczyt znajduje się na północny wschód od pobliskiego kamieniołomu i liczy 416 m. Nie prowadzi tam żaden szlak ale jest leśna droga. Można go zdobyć też od miejscowości Siodła.

 • Paweł

  Ale do zaliczenia do korony wymagany jest ten szczyt przy szlaku. Tak samo Fajna Ryba i Osieczyńska to nie są najwyższe szczyty pasm.Przy wyborze szczytów do korony brano pod uwagę dostępność ich ze szlaków turystycznych i dlatego tak jest.

 • Świętokrzyski Włóczykij

  @Paweł – ja zauważyłem, że w przypadku Grząb Bolmińskich też najwyższy szczyt to nie ten, który jest wymagany do Korony, a o pozostałych nie wiedziałem. Nie spodziewałem się, że aż tyle szczytów nie jest najwyższymi w Koronie. W ogóle dotarłem do oryginalnego spisu w projekcie Korony Gór Świętokrzyskich i tam było znacznie więcej szczytów ale oczywiście bez szlaków.

 • Paweł

  Warto by zrobić spis szczytów dla takiej Prawdziwej Korony G.Ś(są tu też rozbieżności). Brak szlaków to nie jest żadne utrudnienie w zdobywaniu tych szczytów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *