Kompleks Osówka

W okolicach roku 1943 (niektóre źródła podają iż znacznie wcześniej) nazistowskie Niemcy rozpoczynają swój prawdopodobnie największy projekt budowlano-górniczy II Wojny Światowej – budowę Kompleksu Riese (Olbrzym).

Projekt zakładał wybudowanie potężnych podziemnych struktur w Górach Sowich, których przeznaczenie i faktyczny rozmiar nie zostały do tej pory odkryte. Teorie mówią o tajnej kwaterze Hitlera lub o laboratoriach w których miała być wymyślana i budowana broń mogąca zmienić losy wojny. Niektórzy mówią nawet o zakładach mających produkować broń atomową lub pojazdy antygrawitacyjne (Vril). Jakkolwiek by nie było na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, a biorąc pod uwagę fakt iż z niemieckich dokumentów wynika, że na odkrycie czeka jeszcze drugie tyle podziemnych tuneli, możemy spodziewać się jeszcze nie jednej niespodzianki w podziemiach Olbrzyma.

Kompleks Osówka jest najlepiej wykończony i posiada największą i najlepiej zachowaną część naziemną ze wszystkich struktur wchodzących w skład Riese. Całkowita długość wyrobisk wynosi 1700 metrów, a najdłuższa sztolnia posiada 450 metrów. Na początku do budowy wykorzystywani byli robotnicy przymusowi ale zostali zastąpienie przez więźniów z obozu Gross-Rosen. Część tuneli jest zalanych więc przy zwiedzaniu należy być przygotowanym na brodzenie w wodzie lub konieczność przepłynięcia kawałka trasy niewielką łódką.

Cała galeria znajduje się tutaj.

2 Komentarzy do “Kompleks Osówka

  1. Zacząłem czytać i wchodzić w temat, a Ty nagle urwałeś! Czy będzie kontynuacja?
    Zastanawiam się czy to przypadkiem nie Włodarz jest największym kompleksem (jeśli chodzi o znane korytarze)?

  2. Kontynuacja będzie jak opisze wszystkie obiekty wchodzące w skład Riese. Co do tego, który jest największy to na jednej stronie można znaleźć, że ten na drugiej, że inny. To chyba zależy od tego co bierzemy pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *