Wyprawy

Kompleks Osówka

W okolicach roku 1943 (niektóre źródła podają iż znacznie wcześniej) nazistowskie Niemcy rozpoczynają swój prawdopodobnie największy projekt budowlano-górniczy II Wojny Światowej – budowę Kompleksu Riese (Olbrzym).

Projekt zakładał wybudowanie potężnych podziemnych struktur w Górach Sowich, których przeznaczenie i faktyczny rozmiar nie zostały do tej pory odkryte. Teorie mówią o tajnej kwaterze Hitlera lub o laboratoriach w których miała być wymyślana i budowana broń mogąca zmienić losy wojny. Niektórzy mówią nawet o zakładach mających produkować broń atomową lub pojazdy antygrawitacyjne (Vril). Jakkolwiek by nie było na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, a biorąc pod uwagę fakt iż z niemieckich dokumentów wynika, że na odkrycie czeka jeszcze drugie tyle podziemnych tuneli, możemy spodziewać się jeszcze nie jednej niespodzianki w podziemiach Olbrzyma.

Kompleks Osówka jest najlepiej wykończony i posiada największą i najlepiej zachowaną część naziemną ze wszystkich struktur wchodzących w skład Riese. Całkowita długość wyrobisk wynosi 1700 metrów, a najdłuższa sztolnia posiada 450 metrów. Na początku do budowy wykorzystywani byli robotnicy przymusowi ale zostali zastąpienie przez więźniów z obozu Gross-Rosen. Część tuneli jest zalanych więc przy zwiedzaniu należy być przygotowanym na brodzenie w wodzie lub konieczność przepłynięcia kawałka trasy niewielką łódką.

Cała galeria znajduje się tutaj.

2 komentarze

  • Jakub Milczarek

    Zacząłem czytać i wchodzić w temat, a Ty nagle urwałeś! Czy będzie kontynuacja?
    Zastanawiam się czy to przypadkiem nie Włodarz jest największym kompleksem (jeśli chodzi o znane korytarze)?

  • Świętokrzyski Włóczykij

    Kontynuacja będzie jak opisze wszystkie obiekty wchodzące w skład Riese. Co do tego, który jest największy to na jednej stronie można znaleźć, że ten na drugiej, że inny. To chyba zależy od tego co bierzemy pod uwagę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *