Wyprawy

Karczówka – 339 m n.p.m. – KGŚ 26

Karczówka jest najwyższym szczytem Pasma Kadzielniańskiego należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 339 m n.p.m.

Na szczyt można dostać się przynajmniej na dwa sposoby. Oba to wykorzystanie czerwonego szlaku zaczynającego się przy kapliczce poniżej szczytu i biegnącego przez wzgórze, a później do Chęcin. Pozostałe możliwości to skorzystanie z jednej z licznych ścieżek wydeptanych przez okoliczną ludność, a których można znaleźć naprawdę sporo. Sama góra położona jest w obrębie Kielc więc z dojazdem nie będzie żadnego problemu (faktycznie można dojechać na sam szczyt ale co to za przyjemność). Samochód można zostawić przy wspomnianej przeze mnie kapliczce (z napisem Święć się imię Twoje 1911 r.) na skrzyżowaniu Karczówkowskiej i Podklasztornej. Stamtąd szlak wiedzie w górę, a do wyboru jest jeszcze kamienna droga. W obu przypadkach wejście nie zajmuje więcej niż 3-5 minut spacerkiem.

DSC06708

Szczyt znajduje się na terenie Rezerwatu Karczówka wchodzącego w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego więc znajdziemy tutaj również stosowne tablicę i małą ścieżkę dydaktyczną związaną z pozostałościami wydobywanej tu kiedyś galeny (ołowianki). Na szczycie oprócz siedemnastowiecznego klasztoru znajdziemy jeszcze punkt widokowy z bardzo przyjemnym widokiem na Kielce i pomnik będący zbiorową mogiłą powstańców z 1863 r. Ten ostatni znajduje się po drugiej stronie klasztoru, a prowadzi do niego niewielka ścieżka wzdłuż murów.

DSC06741

Sam klasztor także zasługuje na uwagę. Po pierwsze na jego terenie znajduje się niewielka wystawa armat, a w środku ciekawa figurka św. Barbary wykonana z wykopanej tutaj w 1646 roku galeny.

DSC06733

Cała galeria z wyprawy znajduje się tutaj.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Bardzo łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony
stan Stan szlaku Bardzo dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia, tablice informacyjne )
czas Czas wejścia Od kapliczki – ok 0:05 h
odleglosc Odległość do pokonania Od kapliczki – ok 100 m
przewyzszenie Przewyższenie Od kapliczki – ok 20 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Jest – przy kapliczce
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *