Osieczyńska Góra – 407 m n.p.m. – KGŚ 13

Osieczyńska Góra jest najwyższym szczytem (oszlakowanym) Wzgórz Suchedniowskich należących do Gór Świętokrzyskich i liczy 407 m n.p.m.

Na szczyt można dostać się czerwonym szlakiem biegnącym z Łącznej przez Stąporków na Rude Mielenicką. Szlak przechodzi przez sam szczyt ale na górze niestety nie znajdziemy żadnej tabliczki. Dodatkowo wierzchołek jest dość rozciągnięty i porośnięty lasem więc trzeba poświęcić trochę czasu aby znaleźć najwyższy punkt w okolicy. Z tego także powodu nie uświadczymy żadnych widoków oprócz leśnej zieleni. Najprościej zdobyć Osieczyńską Górę jest z miejscowości Zalezianka Dolna, a dokładniej od leśniczówki Osieczno gdzie możemy zostawić samochód i wyruszyć na szczyt. Jadąc od Zalezianki należy za przystankiem PKS jechać prosto. Po paru minutach skończy się asfalt i zacznie droga szutrowa. Miniemy po lewej stronie „punkt czerpania wody nr 2” i po chwili dojedziemy do leśniczówki przy której można pozostawić swój środek transportu – dalej jest zakaz wjazdu. Szlak najpierw biegnie dalszą częścią drogi szutrowej przez las, mija kolejną leśniczówkę, a następnie skręca w lewo w las. Sam szlak jest oznaczony bardzo dobrze, należy być jedynie przygotowanym na bardzo „błotną” wędrówkę w przypadku jeśli w poprzednim dniu padał deszcz. Od pierwszej leśniczówki na szczyt powinniśmy dojść w nie dłużej niż 20 minut. Trochę czasu poświęcimy na poszukiwanie właściwego szczytu bo jak już wcześniej wspomniałem nie jest on wyraźnie widoczny. W galerii można znaleźć także zapisane przeze mnie przybliżone współrzędne szczytu odczytane z odbiornika GPS

Cała galeria znajduje się tutaj.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Bardzo łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony
stan Stan szlaku Dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia )
czas Czas wejścia Z miejscowości Osieczno – ok 0:40 h
odleglosc Odległość do pokonania Z miejscowości Osieczno – ok 1,5 km
przewyzszenie Przewyższenie Z miejscowości Osieczno – ok 60 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą, później szutrową
parking Parking Jest – przy leśniczówce
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

6 Komentarzy do “Osieczyńska Góra – 407 m n.p.m. – KGŚ 13

 1. Krzysiek Sz. pisze:

  Dziś tj.17października 2017r. z kolegą byłem na Osieczyńskiej Górze rowerami. Zaczęliśmy wycieczkę w Suchedniowie i dalej przez Jaśle do Zalezianki i Osieczna. Przy punkcie czerpania wody widoczny czerwony znak na drzewie , dalej znaki zamazane. Znaki jeszcze widoczne , ale zamalowane siwą i czarną farba. Czerwonego szlaku już nie ma. Droga na Górę bardzo błotnista. Szczyt udało się nam odnaleźć, ale za nim już czerwonych znaków nie widać. Szlak zarośnięty . Wróciliśmy na drogę szutrową i dalej rowerami w kierunku Skarżyska-Kamienna. Wyjechaliśmy na ul.Kilińskiego w Skarżysku-Kam.

 2. @Krzysiek Sz. – dzięki za aktualną informację. Miejmy nadzieje, że zamazanie znaków związane jest z ich planowanym przemalowaniem, a nie np. likwidacją szlaku czy jego zniszczeniem przez wandali.

 3. lechu arek mateusz pisze:

  Ja dzisiaj (17.04.2018) wraz z dwoma kolegami postanowiliśmy zdobyć tę górę do KGŚ, ogólne rozczarowanie, dojście dość błotniste i takie nijakie, szczytu nie ma, oznaczeń nie ma, szlaki pozamazywane, proponuję wykreślić tę ”górę” z wykazu szczytów do KGŚ i dodać inną.

 4. @lechu arek mateusz – prawdziwym najwyższym szczytem Wzgórz Suchedniowskich jest Góra Michniowska więc może PTKK planuje wyznaczyć na nią szlak skoro już tak długo szlak na Osieczyńską nie jest remontowany.

 5. lechu pisze:

  Jeśli chodzi o Osieczyńską to leży na Wzgórzu Suchedniowskim a Kamień Michniowski należy już do Pasma Sieradowickiego i też jest na liście do KGŚ.

 6. Balbina pisze:

  Szału nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *