Wyprawy

Zamek w Sielcu

Przyjmuje się, że zamek został wzniesiony przez rodzinę Uchrowieckich w końcu XVI wieku ale pierwsze wzmianki o nim znajdziemy w dokumentach z 1590 – 1601 roku.

Jest to zamek bastejowy, a właściwie jego ruiny bo do czasów współczesnych ocalała tylko jedna okrągła basteja oraz rozpadający się przylegający do niej kawałek muru podparty z każdej strony drewnianymi wspornikami.

Po Uchrowieckich właścicielami zamku i przyległych włości byli Daniłowicze, Cetnarowie, a w końcu Wacław Rzewuski hetman polny i kasztelan krakowski.

Zamek uległ zniszczeniu na skutek wybuchu prochu w 1678 roku i nie został nigdy odbudowany. W późniejszych latach podlegał kolejnym rozbiórkom aż w końcu osiągnął dzisiejszy wygląd.

W bezpośredniej okolicy zamku znajduje się bardzo dobrze zachowany dworek Rzewuskich który został zbudowany w II połowie XIX wieku, a aktualnie znajduje się tam szkoła podstawowa. Warto zwrócić także uwagę na figurkę ustawioną przed bramą wjazdową na teren parku w którym znajduje się wspomniany zamek i dwór – to barokowa figurka Najświętszej Marii Panny Assunty.

DSC00199

DSC00204

DSC00205

Cała galeria z wyprawy znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *