Wyprawy

Patrol – 389 m n.p.m. – KGŚ 15

Patrol jest najwyższym szczytem Pasma Zgórskiego należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 389 m n.p.m. (na niektórych mapach 388)

Na szczyt można dostać się przynajmniej na pięć sposobów. Pierwszy to czarnym szlakiem z Janowa-Dolnego, a później niebieskim przez Zieloną (372 m n.p.m). Drugi to niebieskim szlakiem z miejscowości Szewce-Zawada. Trzeci to czerwonym z miejscowości Zgórsko-Zagrody, a później niebieskim. Czwarty to również czerwony szlak ale z miejscowości Słowik, a później niebieskim. W końcu ostatnia droga wiedzie niebieskim szlakiem z miejscowości Słowik przez Trupień (360 m n.p.m.) bezpośrednio na szczyt. Oprócz tego w lesie są liczne wydeptane ścieżki co świadczy o intensywnych wycieczkach lokalnej ludności w te okolice, a więc możliwe także inne drogi zdobycia szczytu. Ja wybieram niebieski szlak z miejscowości Słowik. Samochód należy zostawić gdzieś w mieście gdyż przy szlaku nie ma takiej możliwości.

DSC06791

Po wejściu do lasu szlak rozpoczyna od razu stromą wspinaczką w górę na zbocza Trupienia. Jest to najcięższy i najbardziej wymagający kawałek naszej wędrówki. Widać, że przy deszczu cały szlak zamienia się w porywisty strumień bo jego ślady można zobaczyć na całej ścieżce. Przy szczycie Trupienia można także dostrzec, że miejsce jest często uczęszczane przez lokalną ludność – poznamy to po licznych butelkach po piwie i innych trunkach walających się po całej okolicy szlaku oraz licznych pozostawionych napisach wyrytych na okolicznych drzewach. My wędrujemy dalej. Miniemy słupy energetyczne i skierujemy się w dół do małej dolinki w której stoi metalowy krzyż postawiony w rozstaju wielu ścieżek biegnących w każdym możliwym kierunku. Po wspięciu się na przeciwległe zboczę zobaczymy szczyt. Niezbyt się wyróżnia i w całości porośnięty jest lasem. Na nim jedynym charakterystycznym punktem jest betonowy słupek pomiarowy. Ponieważ można mieć wątpliwości co do właściwego punktu w galerii znajduje się pobrany przeze mnie odczyt GPS.

DSC06801

Całość wejścia to jakieś 45 minut spacerkiem.

Cała galeria znajduje się tutaj.
Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_niebieski – Szlak niebieski
stan Stan szlaku Dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia )
czas Czas wejścia Z miejscowości Słowik – ok 0:45 h
odleglosc Odległość do pokonania Z miejscowości Słowik – ok 1,5 km
przewyzszenie Przewyższenie Z miejscowości Słowik – ok 150 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak, można zostawić auto w miejscowości Słowik
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *