Wyprawy

Szczytniak – 554 m n.p.m. – KGŚ 02

Szczytniak jest najwyższym szczytem pasma Jeleniowskiego należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 554 m n.p.m.

Na szczyt można dostać się czarnym szlakiem ze Starego Skoszyna lub czerwonym, który jest częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. W tej drugiej wersji długość i czas będzie zależny od miejsca w którym zdecydujemy się na rozpoczęcie wędrówki.

Czarny powinien się zamknąć zgodnie z mapą poniżej jednej godziny więc będzie to najlepsza droga dla osób, które chcą zdobyć Szczytniaka jak najszybciej.

Osobiście zdobyłem go w czasie przejścia wspomnianego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego więc na tym skupie się bardziej. Z Łysej Góry to praktycznie 4 godziny wędrówki plus później musimy doliczyć jeszcze czas na powrót lub zejście w innym kierunku. Można też spróbować zacząć z okolic tartaku w miejscowości Jeleniów. Stąd wędrówka zajmie nam około godzinki, a i auto można zostawić w lesie przy szlaku.

Szczytniak
Szczytniak

Ostatnim razem jak wędrowałem tamtędy nie było problemu z wjazdem ale gdyby takie się pojawiły na pewno będzie można postawić się koło leśniczówki nieco przed szlakiem, przy wjeździe do lasu.

Stąd przewyższenie to praktycznie 200m i to ciągle w górę ale prawdę mówiąc nie czuć go tak bardzo bo podejście jest bardzo łagodne i naprawdę rozłożone na długim dystansie (około 2 km).

Na szczycie niestety nie ma żadnych konkretnych oznaczeń, a i widoków nie da się podziwiać ze względu na zalesienie. Wskazówkami, że jesteśmy na miejscu mogą być tablice z oznaczeniem rezerwatu, drzewo z oznaczeniem końca czarnego szlaku i drewnianym krzyżem oraz nieco dalej przy szlaku metalowy krzyż z informacją o drodze „Ponurego”.

Szczytniak tablice
Szczytniak tablice
Szczytniak tablice
Szczytniak tablice
Szczytniak koniec czarnego szlaku
Szczytniak koniec czarnego szlaku

To tutaj w 1943 roku odbyła się ostatnia koncentracja oddziałów partyzanckich zgrupowania „Ponurego”. Uczestniczył w niej oddział innego znanego partyzanta ziemi świętokrzyskiej – Antoniego Hedy „Szarego”, który wsławił się choćby rozbiciem starachowickiego więzienia. Była defilada, msza polowa z płomiennym kazaniem oraz przemówienie dowódcy mające podnieść wszystkich na duchu.

Szczytniak - krzyż upamiętniający ostatnią koncentracje oddziałów "Ponurego"
Szczytniak – krzyż upamiętniający ostatnią koncentracje oddziałów „Ponurego”

Jak to „Szary” napisał w swoich wspomnieniach: „Wśród jodeł i bezlistnych buków, pod wysokim brzozowym krzyżem z dala od siedzib ludzkich zgromadziliśmy się, by w rocznicę odzyskania niepodległości wznieść modły do Boga Najwyższego – my tej niepodległości pozbawieni.”

Cała galeria znajduje się tutaj.

 

trudnosc Trudność Łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_czerwony – Szlak czerwony, szlak_czarny – Szlak czarny
stan Stan szlaku Bardzo dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia, tablice informacyjne )
czas Czas wejścia Z tartaku w Jeleniowie około 1h, z Łysej Góry 4h
odleglosc Odległość do pokonania Z tartaku w Jeleniowie około 2 km
przewyzszenie Przewyższenie Z tartaku w Jeleniowie około 200 m
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową lub leśną drogą
parking Parking Brak – można zaparkować na poboczu drogi
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *