Testy/Opinie

Sony Cyber-shot DSC-H3

Dzisiaj postanowiłem napisać co nieco o aparacie który mam już pięć lat, a nadal świetnie spełnia swoje zadanie i za jego pomocą można zrobić znakomite zdjęcia.

Co ciekawe dalej można go kupić w Internecie i to już za 200 zł co wydaje się bardzo ciekawą ofertą dla osób szukających aparatu do codziennych zdjęć czy też zabrania czegoś małego, lekkiego w podróż.

Parametry:

Szczegółowe parametry aparatu znajdziemy na stronach dedykowanych opisom aparatów. Ja przytoczę tylko te najważniejsze.

Matryca: 8,1 Mp
Formaty zapisu: JPEG, MPEG1
Obiektyw: Carl Zeiss Vario-Tessar
Zoom: optyczny 10x
Stabilizacja obrazu: optyczna Super SteadyShot
Ekran: 2,5 cala
Wymiary: 106 x 68,5 x 47,5 mm
Waga: 246 g bez baterii

Pierwsze wrażenie:

Pierwsze wrażenie z użytkowania tego aparatu są bardzo przyjemne. Fajny, mały aparat, który ma aż 10 krotny zoom optyczny, a jednocześnie jest na tyle lekki, że można spokojnie wrzucić go do plecaka czy nawet do większej kieszeni w spodniach. Ilość przycisków na obudowie jest na tyle mała, że można nauczyć się szybkiej obsługi bez długiego wczytywania się w instrukcję obslugi.

sony-cybershot-dsc-h3-tyl

Wrażenia po dłuższym użytkowaniu:

Jak pisałem na początku aparat mam już pięć lat. W tym czasie był ze mną na pustyni gdzie wystawiony był na działanie wysokiej temperatury, pyłu i silnego słońca, wiele razy w górach, podczas deszczu czy śnieżycy oraz przy bardzo niskich temperaturach. Podczas intensywnego i częstego użytkowania ani razu mnie nie zawiódł, a robione przez niego zdjęcia są naprawdę przyzwoitę i to do tego stopnia, że niektórzy pytali się mnie jaką mam lustrzankę, a po pokazaniu czym robie zdjęcia byli mocno zdziwieni, że zwykły kompakt może robic takie zdjęcia.

Bardzo przyjemną i przydatną opcją są programy tematyczne które praktycznie eliminują potrzębę „grzebania” w ustawieniach i po włączeniu aparatu wystarczy po prostu wybrać program i już można działać. W większości przypadków znakomicie sprawdza się program ustawień automatycznych co jeszcze upraszcza korzystanie ze sprzętu. Zoom chodzi płynnie i pozwala na „ściągnięcie” naprawdę odległych obiektów choć czym większe powiększenie tym większe straty jakości można zauważyć. Z drugiej strony tryb makro pozwala na fotografię z bliska oraz bardzo małych obiektów i tutaj jakość jest znakomita.

Przy fotografowaniu ludzi i pejzarzy aparat bardzo sprawnie ustawia ostrość i problemy możemy mieć jedynie przy szybkim ruchu obiektu lub aparatu albo przy słabym oświetleniu co osobiście uważam za największą bolączke tego aparatu. W nocy czy późnym wieczorem lub też przy słabym świetle latarni aby zrobić dobre zdjęcie należy postawić aparat na statywie (czy innym stabilnym podłożu) bo inaczej bardzo ciężko uzyskać zadawowalający efekt nawet przy zmianie czułości. Użycie lampy błyskowej natychmiast eliminuje ten problem ale często tracimy wtedy urok całej sceny. Ponażekać można jeszcze na standardowy kabel połączeniowy do komputera który oczywiście jest na USB ale po stronie aparatu mamy standard Canona co osobiście uważam za mało praktyczne bo zawsze jeśli chcemy zgrać zdjęcia z aparatu musimy mieć ze sobą ten kabel albo czytnik kart i nie możemy użyć np standardowego kabla micro-USB do USB.

Praktycznie wszystkie zdjęcia do tej chwili umieszczone na mojej stronie robione były właśnie tym aparatem więc można samemu sprawdzic jakość zdjęć i podjąć decyzję czy jest dla nas zadowalająca.

Najczęstsze problemy:

nie ma – muszę przyznać, że przez wszystkie lata używania tego aparatu nigdy nie miałem problemu. Do standardowego zestawu akcesoriów dokupiłem zapasową baterię oraz ładowarkę samochodową i nigdy nie mogłem narzekać na ten aparat (jedynie te zdjęcia nocne).

Podsumowanie:

Zalety:
– mały  rozmiar i waga
– 10 krotny zoom optyczny
– bardzo przyzwoite zdjęcia
– łatwy w obsłudze

Wady:
– potrzeba „grzebania” w ustawieniach i stabilnej pozycji przy robieniu zdjęć nocnych

Ogólnie oceniam ten aparat na 8/10 i poleciłbym go każdemu kto chce mieć mały aparat do codziennego standardowego użytku oraz jako mało zajmujący i ważący sprzęt na wyprawy.

sony-cybershot-dsc-h3

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *