Poważnie

Jak zaoszczędzić czas?

Stare egipskie przysłowie mówi, że człowiek boi się czasu, a czas boi się piramid. Tak naprawdę to można by rzecz, że wszystko boi się czasu bo ten ma wpływ na wszystko co nas otacza. Z drugiej strony człowiek ma go na ziemi ograniczoną ilość więc kiedy sobie to uświadomi zaczyna zastanawiać się jak go nie zmarnować.Czym szybciej zadamy sobie pytanie jak zaoszczędzić czas tym szybciej staniemy na drodze do pełniejszego i bardziej aktywnego życia. Może wydawać się to tylko sloganem z książki o „coachingu” ale sztuka skutecznego zarządzania czasem jest jedną z najważniejszych umiejętności jakie każdy powinien w sobie wyrobić.

A więc jakie pomysły na jego oszczędzenie polecam?

1. Telewizja
Nie na darmo nazywana złodziejem lub pożeraczem czasu potrafi sprawić, że parę dobrych godzin mignie nam jakby było paroma minutami. Co gorsza w zamian nie daje nam praktycznie nic wartościowego. Osobiście pozbyłem się telewizora wiele lat temu i uważam to za jedną z lepszych decyzji, które podjąłem. Nie dość, że momentalnie pojawiło mi się znacznie więcej wolnego czasu to funkcje, które wcześniej pełnił szklany ekran przejęły znacznie przyjemniejsze i lepiej zorganizowane media. No bo patrząc realnie, jakie funkcje pełni w domach telewizja? Informacyjne? Edukacyjne? Rozrywkowe? Do tej pory jeśli gdzieś złapię się na oglądaniu telewizji najczęściej są to wiadomości. Niestety podróżując po wielu miejscach zauważyłem, że wiadomości podawane w mediach często są obarczone bardzo dużą dozą subiektywności albo wręcz są celowo przekłamane aby wywołać w odbiorcach konkretną reakcje. Dokładając do tego ciągłą pogoń mediów za tanią sensacją lub coraz większą tendencje do pokazywania krwi, golizny itp ukazuje nam się nienajlepszy obraz „wiadomości”, które oglądamy. Na dokładkę zauważyć można, że te same wiadomości oglądane na różnych kanałach telewizyjnych należących do różnych właścicieli mogą powodować całkowicie różne wnioski co zamiast realnej wiedzy powoduje jedynie powstanie chaosu informacyjnego. Dlatego też przesiadłem się na wiadomości internetowe. Aktualizowane na bieżąco, dostępne w każdej chwili, a dzięki możliwości wyboru dziedziny która nas interesuje omijamy wiele informacji, które nas zupełnie nie interesują. Również funkcje edukacyjne telewizji gdzieś dawno temu przestały istnieć. Kiedyś były takie programy jak Kwant czy nawet Pi i Sigma dla dzieci, które przekazywały wiedzę i czegoś uczyły. Aktualnie według mnie tylko jeden kanał (a właściwie ich grupa) utrzymuje jeszcze jako taki poziom merytoryczny – Discovery. Niestety także i tutaj zauważyłem spadek ciekawych programów oraz coraz większe namnożenie bloków reklamowych, które stają sie coraz bardziej irytujące. Pozostaje więc rola rozrywkowa ale i tutaj telewizja goni za bylejakością i tanią sensacją. Przeglądając program telewizyjny na cały tydzień znajduje może 1 – 2 programy, które bym obejrzał ale dla takiej ilości programów posiadanie telewizora to strata pieniędzy i miejsca. Wolę na jego miejscu postawić akwarium – przynajmniej pełni funkcje relaksacyjną jak się na niego patrzy.

tv
Telewizja? Nie, dziękuje!

2. Komputer
Drugi z głównych zjadaczy czasu. Przejął funkcję telewizji ale ponieważ wymaga interakcyjności z operatorem – jeszcze bardziej wciąga i pochłania czas niż inne media. Żeby nie było, że nie podoba mi się komputer powiem, że sam spędzam przy nim większość czasu w ciągu dnia ale jest to moje podstawowe narzędzie pracy więc jest to nieuniknione. Natomiast gry, portale społecznościowe czy plotkarskie to prawdziwa zmora współczesnego świata. Wystarczy wyjrzeć przed blok na place zabaw aby zobaczyć, że w większości świecą pustkami. Komputer jest takim samym narzędziem jak młotek ale trochę bardziej skomplikowanym i tak samo jak młotek powinien być traktowany i mimo, że współcześnie Internet i informatyzacja wkracza dosłownie w każdy zakątek naszego życia należy nauczyć się skutecznie z tego narzędzia korzystać.

pc
Komputer to tylko narzędzie.

3. Zakupy
Jakiś czas temu zauważyłem, że tak prosta czynność jak zakupy zajmuje mi sporo czasu w ciągu tygodnia. Okazało się, że winne temu są trzy czynniki: wielkość sklepu, brak planu i kolejki. Sam niedawno się przeprowadziłem do innej dzielnicy i oczywiście wybrałem na zakupy do najbliższego marketu. Pierwsze co mnie uderzyło w oczy to jego wielkość. Samo przejście przez wystawy aby zorientować się co mogę w nim kupić zajęło mi sporo czasu. Ponad drugie tyle poświęciłem na poszukiwanie produktów po które przyszedłem, czego nie ułatwiały wszędzie dookoła porozwieszane reklamy, promocje i czasem nielogiczne dla mnie poustawianie produktów. Do tego doszedł jeszcze fakt iż na zakupy wybrałem się w sobotę wieczorem co przełożyło się na niesamowitą ilość ludzi w sklepie, a tym samym na kolejki zarówno do stoisk jak i przy kasach. Jak w takim razie zaoszczędzić czas i nerwy podczas zakupów? Przede wszystkim przed wyjściem należy zastanowić się i spisać na kartce listę wszystkich potrzebnych produktów. Skróci nam to późniejszy czas na zastanawianie oraz wyeliminuje kupowanie czegoś czego nie potrzebowaliśmy, a jedynie zainteresowała nas reklama czy promocja. Dodatkowo warto poznać rozkład poszczególnych stoisk w sklepie w którym zwykle się zaopatrujemy aby nie marnować później czasu ganiając pomiędzy półkami. Ostatnią rzeczą na co powinniśmy zwrócić uwagę jest czas kiedy chodzimy na zakupy. Ja raz w tygodniu robię większe zakupy w godzinach w których nie ma tłoku (trzeba parę razy iść aby sprawdzić osobiście), a drobnicę w postaci chleba itp kupuje w sklepiku osiedlowym wracając z pracy. Dzięki temu nie stoję codziennie w kolejkach zastanawiając się co kupić dzisiaj na obiad.

zakupy
Minimalizuj czas na zakupach.

4. Lenistwo i odkładanie rzeczy na później
Odkładanie rzeczy na później, szczególnie tych ważnych, nie tylko nie pomoże nam w ich wykonaniu ale w przypadku nieprzewidzianych trudności może generować dodatkową stratę czasu czy koszty. Jest nawet takie powiedzenie: „zrób dziś, co masz zrobić jutro”. Co to daje? Przede wszystkim mamy sprawę z głowy, a w sobie wyrabiamy obowiązkowość, która na dłuższą metę pozwoli nam pracować wydajniej oraz wyrobi w nas umiejętność planowania, a później wyegzekwowania od siebie tego co zaplanowaliśmy. Niektórzy mają inne przysłowie: „co masz zrobić jutro zrób pojutrze – będziesz miał dwa dni wolnego”. Prawda jest taka, że ten kto jest leniwy może mieć później pretensje tylko do siebie. Walcz więc ze swoim wewnętrznym leniem, a na pewno zaoszczędzisz czas.

len
Zrób dziś, co masz zrobić jutro.

5. Myśli tworzą rzeczywistość
Kolejny chwytliwy slogan, który jest nie tylko sloganem. Myślenie o niebieskich migdałach, przeżywanie i rozpamiętywanie tego co było nie daje nam nic pożytecznego, a jedynie powoduje stratę czasu i może nas wpędzić w depresję. Jeśli stało się coś złego trzeba to raz przemyśleć, wyciągnąć z tego nauki i iść dalej. Ciągłe wracanie do jakichś wydarzeń z przeszłości tylko po to aby się umartwiać marnuje nasz czas i zamyka nas na kolejne doświadczenia. Kolejną taką sprawą jest czarnowidztwo. Badania pokazują, że 90% rzeczy którymi się martwimy w ogóle nie mają miejsca. Nie znaczy to, że można się w ogóle nie martwić ale znaczy to tyle, że warto nad problemem, który nas trapi pochylić się i przeanalizować go czy rzeczywiście mamy problem. Może się okazać, że nawet jeśli to o co się martwimy się wydarzy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji albo środki które przedsięwzięliśmy już ten problem wyeliminowały. Tak samo narzekanie. Mówi się, że jest to nasza narodowa wada bo zawsze i wszędzie narzekamy. Ja jednak nie narzekam bo wiem, że nigdy samym narzekaniem nikt niczego nie osiągnął. Jeśli jest problem trzeba go zidentyfikować, a następnie podjąć kroki celem jego eliminacji. Problemy są po to aby je pokonywać, a nie dawać się im pokonać.

umysl
Chcieć to móc!

6. Plotkowanie
Postanowiłem zrobić z tego osobny punkt mimo, że można by go zawrzeć w poprzednim. Postanowiłem go wytłuścić ponieważ uważam go za specjalne marnotrawstwo czasu, a dodatkowo za coś niegodnego i obrzydliwego. Obgadywanie i plotkowanie o drugiej osobie świadczy o braku wychowania i niskich wartościach moralnych osób w tym uczestniczących. Nie marnuj więc swojego czasu i życia na tą niską czynność. Każdy ma swoje życie i powinien przeżyć je jak najlepiej. Jeśli uważasz, że ktoś robi coś źle – powiedz to tej osobie. Jeśli będziesz ją obgadywał za plecami to nie dość, że nie pokazujesz się z dobrej strony to możesz mięć problemy z tego faktu gdy ktoś z współobgadywaczy powie o tym jeszcze komuś.

obgadywanie
Obgadywanie to brak kultury!

7. Alkohol, używki
Ogólnie wszystko jest dla ludzi ale dla ludzi … inteligentnych. Jeśli alkohol lub inne używki zabierają nam dużo czasu należy zastanowić się czy nie wpadliśmy w nałóg albo czy po prostu nie warto by było ich rzucić. Może zamiast paczki papierosów dziennie zająć się czymś równie relaksującym, a przy okazji pożytecznym? Może zamiast kolejnego piwa przed szklanym ekranem ruszyć się z kanapy i iść pobiegać?

alco
Używki są dla ludzi inteligentnych.

8. Planowanie
Chcesz naprawdę zaoszczędzić lub zoptymalizować swój czas? Zacznij planować. Zapisuj co chcesz zrobić w ciągu dnia, w ciągu tygodnia, a nawet w ciągu roku. Dziel większe problemy na mniejsze etapy i planuj je z niewielkim zapasem na nieprzewidziane sytuacje. Zaopatrz się w kalendarz lub rób sobie przypomnienia na telefonie. Możliwości jest wiele. Na początku aby się zmotywować możesz sobie nawet za terminowe wykonywanie zadań przydzielać jakieś nagrody. Później kiedy wejdzie Ci to w krew będziesz potrafił zapanować nad swoim czasem, obowiązkami i planami nawet bez dodatkowych pomocy.

plan
Dobry plan to połowa sukcesu.

9. Naucz się odpoczywać
Może wydawać się to dziwne ale wiele osób nie potrafi odpoczywać. Czy wiesz ile potrzebujesz snu? Czy wiesz co Cię najbardziej relaksuje? Kiedy masz największą ochotę do pracy, a kiedy najchętniej byś tylko spał? Co wpływa na Ciebie pobudzająco? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania to może najwyższy czas je poznać. Dzięki temu Twój plan dnia będziesz mógł dostosować do swoich predyspozycji fizycznych i psychicznych, a takę wykorzystać tą wiedzę na co dzień. Tak jak ważna jest praca tak ważny jest prawidłowy odpoczynek aby się po niej zregenerować.

odpoczynek
Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca.

10. Walcz z lenistwem!
Człowiek pracowity nie ma czasu na lenistwo. Może się powtarzam ale jest to naprawdę ważne. Jeśli czujesz, że masz coś zrobić, a górę bierze nad Tobą leń powiedz mu jasno STOP. To ja tu rządzę i teraz bierzemy się za pracę. Z czasem leń będzie miał coraz mniej do gadania, a Ty będziesz czuł się coraz lepiej wiedząc, że potrafisz zrobić to co sobie zaplanowałeś.

leniwiec
Leń Twój wróg! 🙂

11. Naucz się panować nad swoim nerwami
Denerwować się tzn mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych – tak powiedział kiedyś Hemingway. Jest tu wiele racji ale oprócz problemów zdrowotnych na denerwowanie tracimy mnóstwo energii oraz czasu. Czas ten nie tylko marnujemy na samo denerwowanie się ale też na późniejsze „dojście do siebie”. Dlatego warto zainteresować się metodami relaksacyjnymi i wyrabiać u siebie umiejętność panowania nad emocjami aby być zdrowszym i bardziej profesjonalnym w tym co robimy.

nerwy
Naucz się panować nad swoimi emocjami.

12. Skup się!
Kiedyś na zajęciach z pedagogiki robiliśmy taki mały test. Pani rozdała nam dwie kartki, jedną z losowymi liczbami, a drugą z losowymi liczbami wpisanymi w siatkę 8 na 8. Zadanie polegało na jak najszybszym odnalezieniu wszystkich podanych liczb w siatce. Z ponad setki osób byłem najszybszy. Pani zapytała, jaka cecha umożliwiła mi tak szybkie rozwiązanie problemu. Odpowiedź była prosta – umiejętność skupienia się na zadaniu. Jeśli pracujesz, skup się na konkretach i meritum sprawy, a nie na mało istotnych rzeczach. Nie daj się rozproszyć i wcześniej przygotuj sobie najbardziej przyjazne stanowisko pracy. Dzięki temu oszczędzisz wiele czasu.

skupienie
Skup się na tym co robisz. Znajdź sobie własne miejsce do pracy i ataczaj się tym co pomaga Ci w drodze do celu.

13. Optymalizuj, obserwuj, analizuj …
Oszczędzanie czasu to proces, który trwa cały czas. Rzeczy czy techniki, które przedstawiłem powyżej to nie wszystko. Dodatkowo nie każdy będzie skłonny te rady zastosować lub nie każdy będzie mógł. Dlatego też należy co jakiś czas robić sobie taką analizę i sprawdzać czy aby na pewno dobrze go wykorzystujemy tak aby pod koniec swojego życia można było spokojnie spojrzeć sobie w lustrze w twarz i rzec: dobrze wykorzystałem mój czas i jestem zadowolony z mojego życia.

2 komentarze

 • Jakub Milczarek

  Ad. 1. Ok. 10 lat temu również zrezygnowałem z TV i to było świetne posunięcie. Teoretycznie oglądam w tygodniu dużo filmów, ale bez reklam i takich, które sam sobie wybiorę… Co do wiadomości to tutaj bardzo pomaga YouTube i subskrypcja rozsądnych kanałów z „materiałami źródłowymi”.

  Ad. 2. Ja bym dodał tutaj jeszcze smartfon. Jakiś czas temu odinstalowałem z telefonu FB, Messengera i aplikację do stron FB. Dzięki temu: nie tracę czasu na pierdoły, dźwięk powiadomień nie wyciąga mnie ze skupienia, dłużej trzyma bateria 🙂

  Ad. 3. Tutaj dodałbym zakupy on-line. Dlaczego? Np. w Tesco koszt dostawy jest niższy niż 10 zł, czyli podobnie jak wyprawa autem lub tramwajem do supermarketu. Dodatkowo kupuje się tylko to co rzeczywiście potrzeba i nie marnuje czasu na bezsensowne spacerowanie alejkami i stanie przy kasie. Dodatkowo ktoś te zakupy wnosi na drugie piętro 🙂

  Ad. 4. To chyba najtrudniejsze, bo to czysta ludzka natura.

  Ad. 5. Krótko mówiąc – krytyka jest dobra, pod warunkiem że jest konstruktywna!

  Ad. 6. To na szczęście bardziej dotyczy tej piękniejszej części świata, chociaż również po naszej stronie czasem to widać. Ostatnio obserwuję z dużym zaskoczeniem problemy, które potrafią się wygenerować wśród ludzi szukających schowanych pudełek 🙂 Tk jakby to była sprawa życia i śmierci…

  Ad. 7. Alkohol i używki to zupełnie inna historia. Niektórym potrafią one pomagać w oszczędzaniu czasu, a innym wręcz odwrotnie – to kwestia bardzo osobnicza…

  Ad. 8. Nic dodać nic ująć! Ja polecam jakiś system on-line – osobiście używam Kalendarza Google i Asany, ale dla innych lepszy może być tradycyjny papierowy kalendarz…

  Ad. 9. Bardzo mądra prawda życiowa. Sam kilka razy złapałem się na tym, że wydawało mi się, że odpoczywam, ale to nie było to i nadal byłem zmęczony. Po prostu trzeba kontrolować sprawę!

  Ad. 10. Wyleciało! Czyżby tu zadziałała jakaś cenzura? 😉

  Ad. 11. To jest to samo co pkt. 4 – chyba że po prostu chciałeś jeszcze raz napisać, że lenistwo to zło! 🙂

  Ad. 12. Live long and prosper! if you know what I mean 🙂

  Ad. 13. Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

  Ad. 14. Nic dodać nic ująć, tylko się podpisać…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *