Wyprawy

Zamek w Krupem

Oglądając współczesne rekonstrukcje tego zamku człowiek żałuje, że tak niewiele zachowało się do naszych czasów z tej bardzo dobrze ufortyfikowanej warowni.

Pierwszy zamek w tym miejscu wzniesiony został ok 1492 roku przez Jerzego Krupskiego jako siedziba rodowa Krupskich. Niestety do współczesnych czasów nie zachował się opis tego założenia. Kolejni właściciele, Samuel Zborowski oraz jego potomkowie Gnoińscy rozbudowywali po trochu całą warownie. Okres największej przebudowy i rozbudowy zamku to koniec wieku XVI oraz lata 1604 – 1608 kiedy to właścicielem został arianin Paweł Orzechowski. Chełmski podkomorzy wykorzystał istniejące zabudowania oraz znacznie unowocześnił całe założenie.

IMG_7029
Zamek w Krupem

Niestety po Orzechowskich zamek często zmieniał właścicieli, aby ostatecznie około roku 1656 paść łupem Szwedów, którzy tak jak i wiele innych warowni tak i tą zniszczyli. 10 lat później dalszych zniszczeń dokonał pożar, który strawił całą zabudowę gospodarczą. Dopiero w 1670 roku z ruiny zamek podnieśli nowi właściciele – Reyowie.

IMG_7034
Zamek w Krupem

Niestety w 1794 w zamku wybuchł kolejny pożar po którym nikt nie miał już ochoty odbudowywać zamku. Od tej pory jedynie niszczał, a kolejne wojny światowe przyniosły mu jedynie następne zniszczenia i rozbiórki. W 1962 roku podjęto prace konserwatorskie.

IMG_7040
Zamek w Krupem

Zespół zamkowy w Krupem stanowi przykład późnorenesansowej i manierystycznej warownej siedziby szlacheckiej ufortyfikowanej systemem bastejowym.

IMG_7044
Zamek w Krupem

Ciekawostką podczas zwiedzania tego zamku mogą być wewnętrzne szkarpy podpierające wysokie mury.

Cała galeria z wyprawy znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *